
Рекордните 264 души ще тръгнат по стъпките на Левски тази година с Националния поход, създаден преди 23 години в Плевен от учителя по история Васил Копчев. Официалният старт ще бъде даден утре, в 18,30 часа, пред паметника на Апостола, информира на пресконференция д-р Галя Цветкова, един от организаторите и участниците. В срещата с медиите участваха още Васил Копчев, създател на Похода, и Наталия Недкова, един от водачите на лъчи. На 12 юли в 7,30 ч ще тръгне първата група. Общо 7 лъча включва похода, които по различни маршрути ще стигнат до Карлово.
Преди старта на събитието участници от Плевен преминаха пробно изпитание в планината, като посетиха пещерата Проходна. Част от подготовката им беше посещение на Панорамата, както и на Регионалния исторически музей.
По традиция Националният поход включва участници от различни точки на страната, като и от чужбина. Болшинството от тях са настоящи и бивши ученици, студенти, работещи. „Походът се наложи като мероприятие с много хубав дух, създават се трайни приятелства, които устояват на времето“, коментира д-р Цветкова. Общо 15 са хижите, които ще посетят участниците. 140 от тях са ученици от плевенски училища, най-много са от Математическата гимназия „Гео Милев“, в която работят едни от главните вдъхновители и ръководители на събитието – Павлин Цонев, Галина Вълчешка, Валентин Минчев.
Наталия Недкова ще ръководи лъч, в който участват 3 поколения. Тя е част от похода от 20 години, а вече е баба на 4 внучета. Най-малките участници в пътешествието са 2 деца под 1 година. Други две са под 2 години, има и 4-5-годишни планинари, както и момиченце на 8 години, което неколкократно е минало по стъпките на Левски. По традиция Походът ще приключи в Карлово и ще е част от честванията, посветени на рождението на Апостола – 18 юли.
Васил Копчев, създател на Похода, разказа за ентусиазма, с който през 1995 г тръгва със свой приятел, абсолютно неподготвен да реализира идеята си. „Огромно удоволствие е да видиш нещо, което си създал, как се развива и е предадено в ръцете на хора, които се грижат за него. От първия поход имам белези, защото се оказа, че сме неподготвени. Втората година бяхме 12 човека, които също измъчих. Походът има смисъл дотолкова, доколкото в него участват млади хора. Защото ние сме длъжници към младите хора на България“, сподели още той. „Левски е основнaта цел на Похода, но не единствена. Другата е подрастващите да опознаят красотата на българската природа. Няма участник, който да не е желаел да повтори Похода“, коментира още той. Копчев сподели, че голямото му желание е в Похода да се да се включат хора от цялата страна, които да се занимават с организацията му по места. „Това е една от слабостите ни като нация – единението ни липсва. Аз също ще участвам в похода, въпреки здравословното си състояние – избрал съм най-лекия маршрут“, добави той.
Наталия Недкова сподели, че вместо да развяваме Левски като знаме, всеки трябва да работи с децата си и с децата на децата си, за да предава родолюбивото чувство.