Ученици от НУИ „Панайот Пипков“ пътешестваха и се забавляваха в чудния свят на хартията

lightbluehotel2025

Ученици от първи и трети класове на Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен пътешестваха и се забавляваха в чудния свят на хартията. Нестандартното образователно занимание се проведе в часовете за дейности по интереси, включени в ежедневната им програма за самоподготовка.

Основни участници в тази екологична инициатива бяха техните възпитатели Снежана Макавеева и Пламена Алексиева, както и представители на фирма „ЕМА“ ООД, които поведоха малчуганите на вълнуващо пътуване по пътя на хартията. Децата бяха подготвени за този интересен свят, но и научиха много нови и интересни факти за историята и свойствата на хартията. Като този, че тя може да се рециклира 7 пъти.

Видяха минипечатарска преса, както и миниатюрните частици дърво, от които по определена технология се получава хартията като краен продукт. За да проверят наученото, посадиха в отделни саксии парче пластмаса и парче хартия, които ще наблюдават дали и кога ще се разградят. Направиха и украсиха 4 огромни коша за разделно събиране на стара хартия.

Малчуганите участваха в екологична приказка за хартиената шапка Ема, която се ражда от лист хартия чрез работата на различни специалисти. След това всяко от децата имаше възможност да си изработи собствена шапка и да я украси.

Празникът на хартията завърши с песен за шапката Ема, която децата предварително бяха научили и представиха много артистично. Те танцуваха и се забавляваха, а наученото обещаха да прилагат в домовете и в ежедневието си. Сръчковците получиха много подаръци за старанието и усърдието, които проявиха във всички задачи и игри.

Интересното образователно занимание е част от проекта „Европейски модел за устойчива заетост и развитие“, финансиран по ОП „Развитие на човешките ресурси“. По проекта фирма „ЕМА“ ООД Плевен, чийто предмет на дейност е търговията с хартия и производство на изделия от хартия, е разработила модел, който включва различни социални иновации.

„Една от тях е в рамките на своята корпоративна отговорност служителите й да повишат екологичната култура на децата, като акцентира тяхното внимание и това на родителите и учителите върху факта, че хартията е един възстановим ресурс в природата, към който те трябва да имат специално отношение. Учителите от НУИ „Панайот Пипков“ се включиха в създаването на методиката за провеждане на тези занятия. Тя беше приложена експериментално в училището, а чрез браншовата организация на фирмите от печатарската индустрия и тези, които се занимават с разпространение на хартия и хартиени изделия, тя ще бъде популяризирана и разпространена в цялата страна“, информира за Plevendnes.com Елена Иванова, ръководител на проекта.

Националното училище по изкуствата „П. Пипков“ в Плевен е избрано да участва в инициативата, защото ръководството в лицето на директорката Жечка Димитрова и на възпитателите Снежана Макавеева и Пламена Алексиева се отзовават на поканата да реализират този образователен екологичен експеримент, който се оказва много успешен.

„Заниманията са интерактивни, с активното участие на децата, с много подаръци и забавления. Опитваме се не само да повишим екологичната им култура, но също така да провокираме интерес към професиите, свързани с производството на хартия и хартиени изделия. Надяваме се в бъдеще с помощта на Министерството на образованието и науката тази методика за работа с деца в начален курс да се прилага в много други училища “, коментира още Елена Иванова.

giftspro.bg
TOP NUTS

ОСТАВИ КОМЕНТАР