Трифон Зарезан преди години в Плевенско – снимки с Ячо Хлебаров, Ангел Каралийчев, Григор Вачков, Тодор Живков

TOP NUTS

Празникът Трифон Зарезан е на особена почит в Плевенския край, който не от вчера са слави като посветен в тайните на древната напитка, която кара кръвта да ври и кипи. Не случайно Плевен е първият център на винарската индустрия в България, а през 1890 г. в него е открито първото и единствено професионално училище по лозарство и винарство.

През 1902 г. в града пък е създаден Националният институт по лозарство и винарство, който е първият на Балканите и пети в света. Той притежава най-голямата генетична банка от лозя в Европа – 1860 сортови наименования от цял свят, като близо половината са български. Българските лозари проявяват голям интерес към новите сортове. За да се направи един нов сорт обаче, са необходими 15-20 години, поясняват специалисти.

В Института по лозарство и винарство е най-старата винарска изба на Балканите и с над 100-годишни вина в нея. Тя е строена през 1892 г. по френски проект и умишлено е създадена в ската на местността „Кала тепе“, за да може да се съхраняват вината при естествена температура, която целогодишно е 15 градуса.

През 2008 г. се открива и първият Музей на виното в България. Той е плод на дългогодишна разработка на екип български и френски специалисти архитекти, дизайнери, енолози и музейни експерти от Плевенската панорама и Историческия музей. Намира се в пещерно образувание, което се състои от 5 галерии с площ 650 кв. м. Местоположението на пещерата е на 5 км от центъра на град Плевен, в средата на Националния парк „Кайлъка”.

Музеят на виното е едновременно и място, където посетителите могат да дегустират и закупят бутилки от наличните над 6000 вида вина от всички региони в България. Уникалното място предлага най-голямата в България експозиция (от над 7000 експоната) стари вина – от 30 до 90-годишни.

В историческата зала са изложени предмети и атрибути, свързани с лозарството и винарството по нашите земи – от древните траки, гърци и римляни до наши дни. Избената зала предлага различни вина, от всички региони в България, разположени в 100 бъчви от френски дъб.

Как се е празнувал назад в годините така почитаният в Плевенския край пролетен празник Трифон Зарезан, разказват снимки и документи, любезно предоставени на Plevendnes от Държавен архив – Плевен.

Празнуване на Трифон Зарезан в Долни Дъбник, 1930 година

Трифон Зарезан с читалищния деятел Ячо Хлебаров (втори от дясно наляво) и писателя Ангел Каралийчев (първи от ляво на дясно)
Зарезан в Лозаро-винарския техникум в Плевен. Гост е актьорът Григор Вачков (втори от ляво надясно), 1970 г.
Хоро в Деня на лозаря. В средата е ген. Иван Винаров
Комунистическият лидер Тодор Живков е посрещнат тържествено на празника на виното в с. Петърница, Плевенско, на 14 февруари 1963 г.
Рекламодатели на изданието „Пълно ръководство по винарство“, автор Христо Георгиев, 1921г.
Извадка от „Пълно ръководство по винарство“, Плевен, 1921г.

Използваните снимки и документи са собственост на Държавен архив – Плевен.

giftspro.bg
TOP NUTS

1 коментар

  1. Един от най – добрите подборина снимки и местностти, и хора!Бих желал да виждам повече снимки от старият град Плевен!

ОСТАВИ КОМЕНТАР