С тържествен концерт Националното училище по изкуствата „П. Пипков“ отбелязва 58-я си патронен празник

НУИ Панайот Пипков
giftspro.bg

С тържествен концерт Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ ще отбележи 58-я си патронен празник. Събитието е днес, 23 ноември, от 18 часа на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“.

Училището е създадено през 1960 г. като Средно музикално. През годините става един от водещите културно-образователни центрове за подготовка на квалифицирани музиканти, които се реализират успешно както в музикалните институти в града, така и в страната и чужбина. В НУИ „Панайот Пипков“ се изучават класически инструменти, български народни инструменти, народно пеене и български танци, изобразително изкуство, поп и джаз пеене, актьорско майсторство.

„Патронният празник на училището винаги е бил водещо събитие за годината в училището. Подготовката му бе дълга, което е предпоставка за истински вълнуващ спектакъл, зареден с много емоция и вдъхновение. Тази година броят на участващите в концерта е доста по-голям, поради наличието на повече ансамблови формации“, коментира за Plevendnes.com Николай Михайлов, зам.-директор на НУИ „П. Пипков“.

Репетицията вчера е минала много добре и гарантира истински празник. Програмата е много разнообразна, като в нея са включени ученици от фолклорни и класически специалности. Преобладават ансамбловите изпълнения, но по традиция ще има и солови. По традиция на празника са поканени да присъстват много бивши възпитаници и приятели на училището.

На 21-ви ноември 2018 година се навършиха 147 години от рождението на знаковия български композитор Панайот Пипков, който е автор на музиката на химна на светите братя Кирил и Методий „Върви, народе възродени“. Творческата му натура е многоспектърна – той е не просто композитор, а автор на стихове, (понякога към собствената си музика), хорист и диригент на хорове и оркестри, капелмайстор, акордьор на стари пиана, учител по музика и актьор в няколко театрални школи в Пловдив и в София. С помощта на неговите колеги в една от тези трупи – на столичния театър „Сълза и смях“, Пипков заминава за Милано, където развива таланта си в местната консерватория между 1893 и 1995. След кратък престой там се връща в България и оглавява за кратко музикалните дружества в Русе и Варна като диригент. .

Роден е в Пловдив, където прекарва по-голяма част от живота, но най-щастливите си и продуктивни 5 години прекарва в Ловеч. Композиторът подпомага местните музикални формации, създавайки репертоара и ръководейки част от тях, включително и Военния духов оркестър на 34-ти Троянски полк. Макар и посмъртно, тези негови заслуги са оценени и през 2001 година Панайот Пипков е обявен за почетен гражданин на Ловеч. През 1903 година с неговата хористка Натя сключват брак. В Ловеч се раждат двамата им синове, един от които е Любомир Пипков – композиторът, който извисява българската музика до недостигнати до тогава висоти.

Тук, през 1901 г, Панайот Пипков създава музиката към написаното от Стоян Михайловски стихотворение и отпечатано в списание „Мисъл“ през 1892 година като „Химн на Светите братя“. Композиторът е автор и на първите български оперети “Щурец и мравка“ и “Деца и птички“, както и обичаните и до днес детски песни „Сладкопойна чучулига“ (включено по-късно в оперетата „Щурец и мравка“), „Когато бях овчарче“ и „Де е България“.

 

 

 

 

giftspro.bg
giftspro.bg

ОСТАВИ КОМЕНТАР