Пресата на Гутенберг и магията на епохата му се настаниха в Историческия музей в Плевен

villagrivitsa

Кой е Гутенберг и защо е избран за личност на хилядолетието? Как изглежда Гутенберговата преса и как функционира? Защо е епохално откриването й? Как са еволюирали средствата за писане през различните епохи? Кога и къде е измислена хартията? На тези и още много любопитни въпроси дава отговор уникалната за страната интерактивна изложба „Преди Гутенберг и след това“, която беше открита тази вечер в Регионалния исторически музей в Плевен.

Автор на идеята и реализацията на проекта е Диян Павлов – Джими, с подкрепата на Община Плевен, а поводът са 620 години от рождението и 550 години от смъртта (3 февруари 1468 година) на Йоханес Гутенберг, който създава системата за тиражирано книгопечатане и с това отваря пътя към Реформацията и Новото време. За огромния труд, който Джими е положил да създаде екпозицията, беше поздравен от зам.-областния управител Татяна Божинова, зам.-кмета Милен Яков и директорът на Историческия музей Володя Попов.

Джими, който играеше ролята на Гутенберг, разказа за забележителното му откритие, а многото доброволци, които се включиха в този необикновен спектакъл, придадоха неповторима атмосфера на събитието с костюмите си от различни епохи. Главният герой на вечерта демонстрира и как работи Гутенберговата преса, като направи отпечатък върху ръчно произведена хартия. Свидетели на интригуващия му разказ за революцията в тиражиране на човешкото познание, образование и култура станаха десетки граждани, сред които и любознателни деца.

Изложбата, която представя множество информационни табла и средства за писане през различните епохи, може да бъде видяна до 2 март.

Съпътстващата програма на събитието включва прожекции на документален филм за Гетенберг всеки вторник и четвъртък от 16 часа, а в събота – от 11 часа, и демонстрации на Гутенбергова преса – всеки работен ден от 15 часа.

logiscool-pleven
villagrivitsa

ОСТАВИ КОМЕНТАР