Българската практика паневритмия ще бъде представена на 20 октомври (събота) от 11 часа в Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен, информират организаторите от духовно общество „Бяло братство“. Лектор ще бъде доц. Людмила Червенкова, която ще представи предимствата на тази практика не само от научна, но и от практическа гледна точка. На събитието ще гостуват музикантите Александър Стойчев – цигулка, и Снежина Стойчева – флейта. Практиката ще бъде демонстрирана реално от няколко двойки в залата, а в края на събитието всеки, който желае, ще може да се присъедини към кръга на паневритмията, за да усети в пълнота отговорите за себе си. Входът е свободен.
Доц. Людмила Червенкова е преподавател в Националната спортна академия в София. Oбyчава студенти по кинезитерапия в 3 направления – при вътрешни болести, в гериатрията (cъcтояния, cвъpзани c оcтаряването) и в педиатрията. Ocвен това води като свободноизбираем предмет курс “Паневритмия за здраве”. Спортната й кариера е във волейбола, но винаги е имала интерес към възможностите на рехабилитацията чрез движение. Ocвен в кинезитерапията доц. Червенкова има научни интереси и в холистичната терапия, танцтерапията и паневритмията.
„Паневритмията е психо-физическа и духовна практика за здраве и успешно цялостно развитие, защото тя подпомага физическото, психическото и духовното здраве и развитие на практикуващите я. Тя просто се грижи за благополучието на цялостния човек. Авторът на паневритмията – философът и духовен учител Петър Дънов (Беинса Дуно) вероятно е най-превежданият български автор и със сигурност е един от най-впечатляващите за чужденците български автори. Както изтъква проф. Андрей Пантев забележителни са космополитността и хуманизмът в творчеството на Петър Дънов. Неговото учение и Паневритмията вече са визитна картичка на България пред света“, коментира доц. Червенкова.
И добавя, че хора от цял свят се интересуват от Паневритмията и я избират за своя психо-физическа и духовна практика. „Интересно, това се случва, въпреки че българската държава до момента не е направила нищо, за да помогне в тази насока. За разлика например от индийците и китайците, които и на държавно ниво всячески подпомагат утвърждаването, развитието, изучаването и разпространението на своите подобни практики като йога, тай-чи и т. н. Така те развиват и разпространяват своята култура и намират нейни искрени приятели и посланици сред всички нации по целия свят. Трябва да се поучим от тях в това отношение“, споделя още тя.