Близо 300 хористи от 11 хорови формации в Плевен запяха заедно „Върви, народе възродени“ в празничния 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. Пъстрият празничен хор бе част от проявите, с които Плевен отбелязва днес един от най-светлите дни в празничния календар.
Тържеството започна с традиционно празнично шествие. В 10,30 ч. пред Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ се събраха ученици, учители, студенти, дейци на културата, представители на местната власт, на творчески съюзи, на политически сили, десетки граждани.
В празничните прояви в Плевен се включиха народни представители от 15-и Многомандатен избирателен район, областният управител Мирослав Петров и заместниците му, председателят на Общински съвет – Плевен Мартин Митев и общински съветници, кметът Георг Спартански и представители на общинската управа, студенти от Медицинския университет, много гости на града.
Начело със свещеници, носещи иконата на светите братя Кирил и Методий, и Духовия оркестър на Плевен, шествието премина през централната пешеходна зона до барелефа на светите братя на едноименната улица, където се проведе и тържественият ритуал с празничен молебен и слова.
„Аз вярвам в мъдростта на българския народ. Аз вярвам в устойчивостта на нашите традиции. Аз вярвам, че докато има българи по тази земя, никога няма да бъде забравено делото на светите братя Кирил и Методий и на техните следовници. Затова днес ние трябва да изкажем благодарност на тези, които създадоха буквите и ни дадоха писаното славянско слово. На тези, които апостолски съхраниха вярата в културата и религиозните традиции на българския народ през вековете и на техните достойни следовници днес – всичките наши учители, всичките наши културни дейци, дейци на науката, които правят така, че българското племе да има своята свяст и да има своето достойно място в съвременна Европа. Честит празник, скъпи плевналии, и неща Бог да пази България“, каза в словото си кметът на Плевен Георг Спартански.
Той посочи, че приемането на християнството и създаването на писмеността по времето на цар Борис I още в средата на 9 век са двата процеса, съхранили народа ни през дългите векове византийско и турско робство и до днес се явява най-старата европейска държава. „Мъдростта на царя, упоритостта на нашите книжовници, на първоучителите Кирил и Методий и техните ученици и следовници, прави така, че днес една огромна световна територия пише и се изразява с нашите, българските букви. Това е нашият принос към световната културна съкровищница“, каза още Спартански.
Той припомни, че след 2 дни има европейски избори. По този повод посочи, че България винаги е била в Европа, защото е най-старата европейска държава. „Апостола на свободата Васил Левски казва: „Ние сме във времето и времето е в нас. Аз бих перифразирал: „Ние сме в Европа и Европа е в нас. А от там нататък всичко зависи от нашите общи взаимни усилия“, добави кметът на Плевен.
Областният управител Мирослав Петров добави в празничното си слово: „С делото си Светите братя Кирил и Методий превърнаха България в държава на духа и независимо от изпитанията, пред които историята я постави – тя остана стожер на просветата и знанието“.
В знак на признателност пред делото на Светите братя Кирил и Методий пред барелефа бяха поднесени венци и цветя.