
Перкусионистката Василена Серафимова подкрепи друга плевенчанка – психоложката Миглена Боркутоглу, която е част от проекта „Живот на килограм“. „Аз подкрепям „Живот на килограм“, направете го и вие, за да може децата между 12 и 18-годишна възраст да се запознати и подпомогнати в борбата срещу болестите, свързани с хранителните разстройства, често предизвикани от стрес, трудности в адаптацията или редица други психологически проблеми, които неглижираме“, заяви преди концерт с Тома Енко на 26 януари възпитаничката на плевенското НУИ „Панайот Пипков“, която реализира успешна кариера в чужбина. По време на събитието тя беше облечена с рекламна тениска на каузата.
“Живот на килограм” е изцяло доброволен проект на Психодраматична работилница, насочен към превенция на хранителните разствойства при ученици между 12 и 18 години. В началото на октомври 2016 година стартира първият му етап, който се провежда в шест столични училища. Целта на работата с учениците е те да получат подходящата информация по достъпен начин, за да могат да разпознават факторите за формиране на хранителни разстройства и да реагират адекватно в ситуации на риск. Постепенно са обхванати 20 училища.

Екипът на Психодраматична работилница изработва експертна психологическа програма, която включва основните аспекта на темата. Със всеки един от класовете се провеждат по три срещи в рамките на три месеца. В това време децата имат възможност през различни игрови техники да си дадат сметка за това каква би могла да е връзката между прекаленото фокусиране върху външния вид, какво се случва в емоционалния им свят и формирането на хранително разстройство. По интерактивен начин те биват провокирани да мислят и да опознават себе си, търсейки своята идентичност. Получават поле за изследване, обсъждане и осъзнаване на противоречията, идващи от външния свят, както и така сложните за тази възраст емоционални конфликти.
Екипът на „Живот на килограм“ иска да разшири дейността си, да включи в проекта повече училища, включително извън столицата. Всекидневно получава писма с покани “Заповядайте при нас“ и се надява да отговори положително на всички. „Вярваме, че всеки заслужава да бъде щастлив, а хранителните разстройства са тихият враг, който ограбва децата ни от реализирането им като обичащи, обичани и целеустремени възрастни“, обобщават авторите на проекта.
„По пъстрия път на Промяната винаги има смисъл от протегната ръка“, е призивът на плевенчанката Миглена Боркутоглу към всички, които искат да подкрепят бъдещето на проекта, като гласуват за него – до 5 февруари 2018 г.