Община Левски и ПГССТ „Н. Й. Вапцаров” организираха среща със земеделски производители

giftspro.bg

Община Левски и Професионална гимназия по селско стопанство и транспорт „Н. Й. Вапцаров” (ПГССТ) организираха среща със земеделските производители от Общината, информират от местната власт. Целта е постигане на взаимодействие и партньорство при реализиране на общите цели за обезпечаване на сектора с квалифицирани кадри и обновяване на материално-техническата база.

Срещата – първа по рода си, откри кметът на Общината Любка Александрова, която подчерта, че кадрите, които подготвя училището са свързани със земеделието и селското стопанство и заинтересованите от тях би трябвало да са земеделските производители и кооперации в региона. Местната власт търси начини да подпомага училищата, които през последните години изпитват сериозни трудности.

Да се потърси причината за намаляване на броя на учениците в професионалната гимназия заедно със земеделските производители – така определи целта на срещата Александрова. Директорът на ПГССТ инж. Йордан Димитров представи възможностите за обучение, които предлага професионалната гимназия.

В нея вече има защитени паралелки, предвид намаляване на броя на учениците. През тази година професионалната гимназия е заявила паралелка „Механизация на трайните насаждения”. Освен придобитата специалност, учениците вземат и шофьорска книжка категория „Ткт” (колесен трактор). Заявена са и защитени паралелки „Автомонтьор”, „Монтьор на транспортна техника” и „Електронна търговия”.

През повече от 70-годишна си история училището се стреми да произвежда кадри, които да задоволяват изцяло пазара на труда в селското стопанство. Над 6000 са обучените кадри през изминалите години, но една много малка част от тях продължават по специалността.

В опита си да отговори на съвременните тенденции, професионалната гимназия се стреми да модернизира материалната си база. През миналата година тя получи нов трактор NEW HOLAND TD 110 D – производство 2018 г. чрез спечелен проект по Националната програма „Осигуряване на съвременна образователна среда”, модул „Модернизиране на системата на професионалното образование”, а през тази ще кандидатства за инвентар. По информация на Бюрото по труда, най-голям глад за кадри има в сферата на земеделието и училището се опитва да предлага такова обучение.

Много са причините за отлива на кадри от земеделието, коментираха участниците в срещата. Някои предложиха запознаването на подрастващите със земеделието и модерната земеделска техника да става в ранна детска възраст. Как да бъдат привлечени младите хора в този сектор е въпросът, който ще търси във времето своето правилно решение.

kuker-bg.com
TOP NUTS

ОСТАВИ КОМЕНТАР