
Миглена Цанова вдъхнови децата на Плевен да ушият най-дългото знаме на България за Националния празник 3 март. Всяко дете може да се включи, като собственоръчно ушие националния флаг на България с размери 60 см ширина и 75 см дължина. Срокът за предаване на знамената е 23 февруари. Всички парчета в последствие ще бъдат окантени и пришити едно за друго от големите ученици от Професионалната гимназия по облекло и текстил в града.

Създаването на най-дългото българско знаме от децата на Плевен е мечта на Миглена от нейното детство. „Още в първи клас ми дойде тази идея, като видях националния ни флаг да се издига в двора на училището. Пораснах, завърших за учителка, но тъй като винаги съм мечтала да служа на родината си като войник, сбъднах тази моя мечта и от 11 години съм в Българската армия. А сега реших, че е дошъл моментът да сбъдна и тази малка детска мечта за ушиване на знамето“, разказа за Plevendnes.com Миглена Цанова.
Идеята й среща морална подкрепа от кмета на Общината Георг Спартански, който предлага шествие с трибагреника на 3 март. То ще тръгне в 10,30 от Автогарата и ще продължи до централния площад „Възраждане“, където множеството ще се влее в официалните чествания. Инициативата среща морална подкрепа и от Сдружение „Ген. Иван Винаров“, както и от организацията „Рицари без броня“. „Инициативата е гражданска, в нея няма политическа намеса, нито финансиране. Всичко е чисто и на доброволни начала. До момента са се включили 5 плевенски училища и няколко детска градини. Участват и децата от Дневния център на ул. „Самуил“, на които купих и занесох материали. Днес ми предстои среща с децата от БАЛИЗ, на които също ще помогна с материали. Искам в изработването на знамето да се включат деца от различни социални слоеве и възрасти. Да няма разделение, а обединение“, сподели още Цанова. И добави, че не е задължително материалите да са новозакупени – децата може да използват запазени платове или ненужни дрехи вкъщи, но е важно те сами да са ги пришили един към друг.
Вчера домът на плевенчанката събра родители, деца и учители, които запретнаха ръкави и показаха как се шие знаме. Те използваха повода и да отправят видеопослание, в което обясняват каква е идеята на иниативата. „Целта е децата на Плевен да бъдат приобщени към националния празник на България. Да имат идейно и практическо участие, у тях да се зародят патриотизъм и уважение към българското знаме, защото то е светиня, то е символ на родината ни“, поясни Цанова. Във вчерашната акция се включи и 3-годишната й дъщеря. 15-годишният й син, както и целият му клас от Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици в Плевен, също ще участва в патриотичното дело. Специално за събитието на 3 март от Германия ще се прибере и съпругът й, за да е цяло семейството.
Най-дъгото знаме на България, ушито от детски ръце в Плевен, ще бъде съхранявано за поколенията в Панорама „Плевенска епопея 1977 г.“. Всяка година на 3 март то ще бъде изваждано, за да участва отново в празнично шествие. Инициативата ще бъде отворена и всяко дете, което иска да добави своето знаменце към голямото, ще може да го направи. Така знамето на децата на Плевен ще расте, като тях самите.
Снимки: Личен архив