12 април – Международен ден на авиацията и космонавтиката

lightbluehotel2025
Представете си как в далечната 1961 година един човек с лъчезарна усмивка се готви за най-смелото приключение в историята на съвременното човечество. Това е Юрий Гагарин, чиято мисия е да осъществи първото успешно излизане на човек в Космоса!
 Той излита на борда на космическия кораб “Восток 1” и обикаля за 108 минути Земята, доказвайки, че космическите мисии на човечеството са вече неизбежно бъдеще. Този ден се превръща в символ на безкрайния човешки стремеж към откривателство и покоряване на нови хоризонти и от 1969 година насам 12 април се отбелязва по цял свят като Международен ден на авиацията и космонавтиката.
 Денят е посветен на всички пионери на Космоса – астронавти, инженери, учени, които правят възможно изследването на Вселената. Благодарение на техните мечти и усилия сега имаме Международна космическа станция, марсоходи, телескопи като Хъбъл и Джеймс Уеб, а визиите за мисии до Марс и отвъд са по-живи от всякога!

ЛЮБОПИТНО:
Преминаването на звуковата бариера в авиацията дълго време се е смятало за невъзможно. Пилотите, които се опитват да достигнат тази скорост срещат неконтролируеми турбуленции. Контролните им табла замръзват. Самолетите се мятат диво и се разпадат. Това поражда страхове и легенди, подобни на описаните във филма The Right Stuff, че при определена скорост във въздуха “живее демон”, който наказва всеки, дръзнал да навлезе в неговата територия. Името му е “звукова бариера”. Много инженери смятат, че тя е абсолютен предел и подобно на земната плътност не може да бъде преодоляна. “Непробиваемата” въздушна стена е премината за първи път в писаната история на човечеството през 1947 г. от американския пилот-изпитател Чък Йегър. Успехът на Йегър не само опроверга съществуващия мит, но и постави основите на съвременната свръхзвукова авиация. Човешката история е на практика списък от неща, които не могат да бъдат направени и след това са били направени!
giftspro.bg
pleven.logiscool.com

ОСТАВИ КОМЕНТАР