Международен ден на Черно море

giftspro.bg
31 октомври – Международен ден на Черно море
Черно море е междуконтинентално и най-младото море на Земята. Започва да се превръща в солено море в края на последната ледена епоха, преди около 7000 години, когато е било сладководно езеро, а водите от Средиземноморието са навлизали в него пред истанбулския проток Босфор. Връзката му с Мраморно море чрез Босфора е изключително важна, тъй като чрез този проток се осъществява постоянен водообмен.
Общата площ на Черно море е 413500 кв.км., което означава, че то е почти 4 пъти по-голямо от България. В него се вливат много реки, които са пълноводни- Дунав, Днепър, Днестър, Кубан и др. Нито едно море на Земята не е разделено по дълбочина на 2 зони – кислородна /до дълбочина 150-200 м./, и сероводородна, лишена от живот /под 200 м./, която заема 87 % от водната му маса. Има само 37 кг. биологична маса на кубичен км. черноморска вода. Около 90% от цялата биомаса в Черно море са медузи. В него живеят около 150 вида риби. От морските бозайници се среща делфинът, чиито лов е забранен, както и тюленът, който се намира под закрила на закона. По скалистото дъно на бреговете има много миди, а на дъното на Черно море има находища на нефт и газ.
Растителността е представена от различни водорасли, като най-голямо стопанско значение имат червените водорасли-основна суровина за добиване на йод. Характерни за Черно море и крайбрежията му са птиците-чайки, буревестници, гларуси и др. Западното черноморско крайбрежие е пътят за прелитане на птиците от север на юг и от юг на север при сезонната им миграция- пътят „Виа Понтика”.
Опазването на Черно море от замърсяване е отговорност не само на държавите по крайбрежието му, но и на всички, които ползват благата на черноморския басейн.
logiscool-pleven
kuker-bg.com

ОСТАВИ КОМЕНТАР