Изложба „Памет за войната“ представят в Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“

giftspro.bg

По случай 10 декември – Деня на Освобождението на Плевен от турско робство, днес в Панорама „Плевенска епопея 1877“ бе представена изложбата „Памет за войната“. Експозицията е предоставена на музея със съдействието на Анатолий Макаров – посланик на Русия у нас, и е изготвена от Фондация „Център за опазване и социализация на културното наследство“ към Министерството на културата на България и Руското военноисторическо общество.

Изложбата бе открита от председателя на Общинския съвет в Плевен Мартин Митев, в присъствието на зам.-кмета на Общината Милен Яков, бившия кмет на Плевен Румен Петков, Емилия Зорнишка – директор на Регионалния военноисторически музей, Пламена Заячка – председател на Фондация „Център за опазване и социализация на културното наследство“, много гости.

„Плевен и България помнят саможертвата на стотиците хиляди воини, оставили костите си тук по време на Руско-турската освободителна война, за да бъдем всички ние днес свободни. Над 400 са паметниците у нас, издигнати в знак на признателност към тази саможертва, за да напомнят на нас, на децата ни и на бъдещите поколения за този героизъм“, каза при откриване на експозицията Мартин Митев. От името на местната управа той благодари на посланика на Русия у нас Анатолий Макаров и на бившия кмет на Плевен Румен Петков затова, че изложбата е пропътувала хиляди километри, за да може да бъде показана в Плевен в деня на 141-годишнина от Освобождението на града. Благодарност към организаторите изрази и зам.-кметът на Общината Милен Яков.

В „Памет за войната“ сме използвали материали от фондовете на музеите в Плевен, Стара Загора, Русе, „Шипка-Бузлуджа“ и Държавната агенция „Архиви“, отбеляза и Пламена Заячка. Експозицията представя 14 национално значими паметници на културата, които се намират на места, където са се водили най-тежките боеве в България по време на Руско-турската война от 1877-1878 г. – Стара Загора, Плевен, София и Русе. Посетителите имат възможност да видят Паметник на Свободата на връх Шипка, Параклис-Мавзолей „Св. Георги Победоносец” в Плевен, Паметник на „Царя Освободител” в София и катедрален храм „Свети Александър Невски”.

Паметниците са издигнати от Комитет „Цар Освободител Александър II”, учреден през 1899 г. с председател Стоян Заимов – деен на Българското възраждане и национално освобождение, и с Почетен председател княз Фердинанд Първи.

kuker-bg.com
villagrivitsa

ОСТАВИ КОМЕНТАР