
Интересни изложби и разнородна музика предлага Регионалният исторически музей в Плевен в Европейската нощ на музеите, която ще се състои на 11 май от 19,30 часа до 24 часа. Входът за събитията е свободен.
Изложбата „Луксът на XIX в.” включва основната част от експозицията „Дарени и спасени съкровища” на Регионалния исторически музей – Бургас, и представя промените във вещният свят на градското население.
Увеличаващата се средна класа и силата на модните тенденции през XIX век извикват на живот все по-голямо производство на декоративни елементи от интериора – свещници, фигурки, съдове, мебели, скулптури. Широкият спектър от вкусове и качество поражда разнообразни форми и материали. За декоративни и битови предмети се използват различни метални сплави, които заменят среброто и бронза. Това прави лукса и изкуството достъпни за широк слой граждани.
Експозицията съдържа предмети от европейското приложно изкуство – голям брой часовници, сервизи, картини, огледала, кутии за бижута, скулптури от бронз и порцелан. Предметите са датирани от края на 18 в. и 19 в. Това е епохата на Романтизма, чийто идеи се оформят в началото на 19 в. и носят много промени спрямо Просвещенския 18 в. Формите и образите на тази епоха проникват в света и провокират ново светоусещане, наситено с чувствителност.
През 2016 г. регионалните музеи в Бургас и Русе избраха заедно темата „Луксът на ХIХ век“ и в настоящото си издание изложбата за осми пореден път се показва пред публика. По този начин, включена в мобилна експозиция, бургаската колекция от конфискувани предмети достига до все по-многобройна и разнообразна публика.
На Панаира на музейните изложби, 2016 г., „Луксът на ХІХ век“ получи от Министерството на културата Награда за концепция на мобилна изложба в Категория „Съвместна изложба“. Експозицията ще гостува в РИМ – Плевен до 30 септември 2019 г.
Много любопитна ще е и изложбата „Агар арт – изкуство от микроорганизми”. Микробното изкуство или „агар арт” е произведение, създадено чрез култивиране на бактерии, дрожди и микроскопични гъби. Те се събират с тампон, сеят се върху хранителна среда и след 24 до 48 часа прорастват и стават видими за нас. Цветовете зависят от характеристиките на микроорганизма и средата, върху която е посят. Той синтезира пигменти с различна цел, например като защита от ултравиолетовата радиация, като резерв на енергия, като вирулентен фактор или като инхибитор на растежа на конкуренти.
След като се сдобием с различни цветове, започва същинският процес на рисуване, който се извършва с бактериологично ухо или т.нар. йозе – метална примка, с която се взима малко количество от микроорганизмите и се нанася върху новото „платно”. Първоначално се виждат само щрихите, а цветът се появява, когато бактериите се развият и картината буквално оживява, поясняват специалист.
Изложбата на микробиолози „Агар арт – изкуство от микроорганизми” включва 40 творби, създадени след конкурс, обявен от списание „Българска наука”. На снимките могат да се видят Мини Маус, риба, жаба, зимна приказка и други, създадени чрез култивиране на бактерии, дрожди и микроскопични гъби, след поставяне върху хранителна среда. Изложбата ще бъде експонирана в експозиция „Природа”, ет. 1
Паралелно с експозициите в изложбените зали на музея ще звучи и разнообразна музика. Чавдар Вълков – цигулка, и Марина Белчева – виолончело, ще изпълнят барокова и романтична музика („Археология“, ет. 1, зала 4). Жечко Ангелов – акордеон, и Венцислав Петров – акордеон, ще свирят народна музика (експозиция „Традиционен бит и култура”, ет.1, зала 8). Аспарух Иванов – обой, Здравко Иванов – кларинет, и Георги Попов – фагот, ще изпълнят виенска музика (експозиция „Възраждане”, ет. 1, зала 10), а Мария Александрова – флейта, и Магдалена Начева – пиано, ще свирят популярни произведения (експозиция „Нова и най-нова история”, ет. 2, зала 20).