
Галерия „Дориан“ в Плевен е домакин на експозицията живопис „Дуенде – тихият грохот“ на художниците Мартина Караиванова и Владимир Аврамов. Изложбата ще бъде открита утре, 3 октомври, в 18 часа.
Двамата преподаватели във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ ще споделят общото арт пространство, за да въздействат завладяващо на публиката. Богатите им творчески биографии по отделно обещават изживяването от съвместната им изява да е още по-вълнуващо.
Мартина Караиванова е родена на 16 септември 1978 г. Завършва висше образование във Факултета пo изобразително изкуство на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ със специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство – живопис“. По-късно завършва следдипломна квалификация по живопис, а през 2010 г специализира в „Сите-дез-ар“, Париж. От 2017 година е главен асистент по живопис във Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет. През 2015 г защитава образователна и научна степен „доктор” по научна специалност „Изкуствознание и изобразително изкуство – Живопис“. Член е на Съюза на българските художници и Международната асоциация за пластични изкуства.
Тя е художник с много награди и изложби в страната и чужбина и участва в десетки колективни, национални и международни изложби, бианалета и пленери у нас и в чужбина. Част е от много кураторски проекти и национални и международни научни конференции. Носител е на многобройни награди, между които и тази за млад автор от Бианалето на малките форми в Плевен през 2014 г. Сред последните й отличия е наградата на Община Велико Търново в „АртРозалиада – живописен пир на виното” – кураторски проект на Владимир Аврамов и Пламен Кондов през 2017 г. Респектираща е и научно-изследователската й дейност.
Другият автор в експозицията в галерия „Дориан“ – Владимир Аврамов, e роден на 10 август 1970 г във Враца. Завършва стенопис в Художествената академия, след това специализира „Църковна стенопис” в град Халкида в Гърция. През 2015 г става доцент по изкуствознание и изобразително изкуство. Същата година поема поста заместник-декан на Факултета по изобразително изкуство на ВТУ. Преподава стенопис – композиция, декоративни изкуства, цветознание. Научноизследователската му дейност е в областта на практическата стенопис, проблемите на църковното изкуство и живописта.
Творческите му търсения са разнообразни – в областта на живописта, стенописа, мозайката, църковната стенопис, иконата, както и в кураторските проекти. Проектира и реализира над 34 църковни обекта, като 20 от тях са в Ловешката епархия. Заедно с екипа си има зад гърба си близо 10 000 кв м зографисани църковни стенописи, голяма част от които в чужбина. Автор е на над 10 самостоятелни изложби и на десетки обекти, свързани с монументалната живопис.
Сред последните му мащабни проекти е митрополитската катедрала „Св. св. Кирил и Методий” в град Ловеч, който тече от 2016 г. насам. В края на 2017 г църквата беше обявена за сграда на годината в едноименния национален конкурс. 1700 кв метра е разгънатата застроена площ на храма, което го прави втория по големина в страната след Патриаршеската църква „Св. Александър Невски” в столицата. 3500 кв м е цялата площ, която трябва да бъде стенописана от екипа на доц. Аврамов.
Той е стенописвал Чекотинския манастир, който е паметник на културата, Врачешкия манастир, Правешкия манастир. Дълги години доц. Владимир Аврамов стенописва и първите храмове в Коми, което го прави основоположник на иконописните традиции в руската република. Той е правил стенописите в четири църкви там, като една от тях е най-голямата в Коми – „Св. Стефан” в град Сиктивкар, разположена на площ 12 000 кв м. Негови авторски са и стенописите във втората по значимост църква там – храмът в град Усинск.
Заради отличната си работа във всички църкви и манастири доц. Владимир Аврамов е почетен гражданин на три български града – Априлци, Ботевград и Карлово, както и на Усинск. Десетки са наградите, които включва творческата му биография, както и участията му в изложби у нас и в чужбина.