Философията си за живота сподели в безпрецедентна експозиция на скулптурни мозайки Страхил Найденов

villagrivitsa

Философията си за живота сподели в безпрецедентна експозиция на скулптурни мозайки Страхил Найден снощи в Къщата на художниците в Плевен, като така даде старт на новия творчески сезон в галерията. Събитието уважиха кметът Георг Спартански, началникът на културата в Общината Стефка Григорова, много творци, представители на културната общност в града, приятели и почитатели на автора.

„Скурптурна мозайка е понятие почти неизвестно в България. Подобна експозиция не е организирана в страната – аз съм първият, който се осмели да го направи“, информира Найденов. И уточни, че изложбите всъщност са две, като идеята за провокативното вписване на едната в другата е негова и на учителя му Красимир Вътков. Посланието на 5-те работи от малката експозиция е житейски цикъл, в който се открояват торс с мъжкото и женското начало, Светкавица, която е символ на сривовете и трудните моменти, преминава се през Следствие, което е развръзката от множество ситуации, и композицията завършва с Река, разказваща за течащата вода, която отмива всичко лошо. До нея пък е Рогът на изобилието, който е пожеланието на твореца към съпреживяващите творбата му да имат хубави събития в живота си.

Другата експозиция, голямата, е издържана изцяло в камък върху камък, което по думита на автора е рядко срещана техника дори в международен мащаб.

Кметът Георг Спартански коментира последното голямо признание на Найденов от Япония, като изтъкна, че неговите мозайки кореспондират прекрасно с усещането на хората от Страната на изгряващото слънце целият им живот да бъде вплетен хармонично в този на природата. „Ние не трябва да преправяме природата, а като източните народи да направим така, че да се вписваме по един хармоничен начин в нея. Мозайката съществува от хилядолетия и изразява стремежа на тленния индивид да остави след себе си нещо вечно“, каза Спартански. Той добави, че Страхил Найденов е чудесен продължиелн на тази хилядолетна традиция да увековечи това, което чувства и възприема със сетивата си и да го разкаже на останалите. „Не можеш да разгадаеш душата на един творец. Важното е изкуството да ни докосва, да не ни оставя равнодушни. Майсторство е да намериш дървото в природата, което тя първично е обработила, и после в това мъртво парче да вложиш отново живот черз едно такова изкуство. Трябва да ценим хора с този божи талант, който има и Страхил Найденов. Безкрайно съм впечатлен от работите и Ви пожелавам само да сте здрав, защото другото явно го имате“, каза още Спартански.

Пластиките на автора заслужават да получат своя шанс да влязат в нашия свят и бит и да го заредят с духовните си послания, изтъкна и галеристката Татяна Духлинска, като посочи, че всеки от публиката ще види в тях нещо различно, определящо се от собственото му състояние и виждане на изкуството, а самият автор е направил това духовно зареждане в онази сакрална творческа минута, когато е реализирал идеята си. Защото всяка мозайка от изложбата е не просто ефектно съчетание на материали, а духовно послание. Страхил Найденов говори чрез камъка, дървото и мозайката за човешките чувства и състояния. Названията на творбите му са красноречиви: Спиралата, Съществуваща дистанция, Преплитане на противоположности, Способност на формата, Сънуваща луна, Тъмната половина, Сърцето на камъка, Искрата на съмнението и др., като при подредбата им в експозицията съществува една логична смислова връзка.

Духлинска припомни интересното съвпадение, че миналият творчески сезон отново беше открит с изложба на Страхил Найденов. Тя пожела на плевенските автори и на публиката интересни събития в Къщата на художниците.

Снимка: Татяна Духлинска
Снимка: Татяна Духлинска
logiscool-pleven
kuker-bg.com

ОСТАВИ КОМЕНТАР