
Дружеството на плевенските художници и Представителството на СБХ – Плевен изразиха възмущение от отмяната на Международния симпозиум по скулптура от Общинския съвет. Категоричното си несъгласие с решението на местните старейшини изящниците заявиха в писмо до кмета Георг Спартански, председателя на местния парламент Мартин Митев и журналисти.
В него те припомнят, че на Експертния съвет по култура е обсъдено и решено симпозиумът да бъде включен в Културния календар на Общината и да получи финансиране. За участие в този симпозиум на предишното му -първо и последно издание, кандидатстват повече от 150 автори от цял свят, от всички континенти, припомнят те. „Сред тях са и много български автори, които със своите творби участват в много симпозиуми по скулптура в цял свят и е престижно за организаторите тези автори да оставят своите произведения за техните градове. Бяха избрани едни от най добрите кандидатури – все известни имена. За второто издание на симпозиума се очакваше да има много повече кандидати“, коментират художниците.
„За съжаление общинските съветници със своето провинциално мислене спънаха едва проходилия форум. Форум, който донесе престиж на град Плевен в световен мащаб и който щеше още много да работи за доброто име на града и за неговата известност. За европейския му облик. Чухме мнения, изказани от общински съветници, че хората не харесвали тези камъни. Тези „камъни“ са скулптури. Скулптури, които ще останат след нас и вас, скъпи общински съветници. След вас, за които никой няма да си спомня след година-две, след 10, след 100, след 500 години. Но тези „камъни“ ще останат. А хората трябва да се възпитават във възприемане на съвременното, световното изкуство. Същото се отнася и за общинските съветници. И може би бъдещите поколения ще разберат какво предателство е извършено от Общинския съвет към града ни“, се казва в становището. Художниците допълват, че се съмняват спестената сума от форума да донесе някаква полза, и добавят, че не може и не бива да се пести от култура.
„И знаят ли общинските съветници , че в града има художествени галерии? Колко са? Къде са? Колко пъти те са посещавали изложби? Също така – колко хора, занимаващи се с изкуство или интересуващи се от изкуство и култура има в този Общински съвет. Според нас – нито един. Защото ако имаше един, който да се интересува от бъдещето на града ни, от изкуството, което остава тук и имаше културата да оцени това изкуство, нямаше да се стигне до това кощунствено и позорно решение“, заявяват в заключение авторите на писмото.
Снимки: Архив