
Домакините от ХГ „Илия Бешков“ изненадаха гостите на Деветото биенале на малките форми с международно участие с нестандартно откриване, което се състоя тази вечер, 26 октомври. Певци от Общински хор „Гена Димитрова“ изиграха забавен скеч и изпълниха обичани поп песни от репертоара на Маргарита Хранова и „Тоника“.
След като положителната емоция грабна многобройната аудитория, главният уредник на галерията Антония Караиванова върна лентата на времето назад, за да разкаже за раждането на престижния културен форум през 2002 година.
След това благодари на колегите си от екипа на Художествена галерия „Илия Бешков“ с директор Мирослав Минчев, които с любов и всеотдайност работят неуморно, за да реализират Бианалето. Не пропусна да благодари за осигуряването на наградния фонд на Община Плевен. „Нещата стават по най-добрия начин. Самият форум е доказателство за това. Невероятно е, че на това издание ние имаме 47 дарители – това е невероятно число и ние сме много благодарни! Няма галерия в страната, която да се похвали с толкова много дарители тази година, а и въобще през последните 5 години. Творбите, които ще обогатят нашите основни фондове живопис, графика и скулптура, са 69“, информира тя.
Директорът Мирослав Минчев добави, че сред съорганизаторите на Бианалето са Съюзът на българските художници и Международната фондация „Св. Св. Кирил и Методий“, които осигуряват по една награда, както и Министерството на културата, което финансира издаването на съпътстващия изложбата каталог. „Този каталог остава във времето и благодарение на него можем да се върнем назад, да видим кой е участвал, какво е било нивото, какви са били авторите и техните творби“, коментира Минчев. Дипломи получиха всички общо 28 автори, номинирани в категориите живопис, графика и скулптура, както и каталози.
Кметът Георги Спартански припомни, че в деветото издание на Бианалето са представени респектиращ брой участници – 243, с над 400 творби. „Моята благодарност е към авторите, които участват със своите произведения, към организаторите, които са работили дни наред, за да стане реалност всичко това. Община Плевен ще продължи в годините напред да изповядва убеждението, че в днешните времена ние имаме нужда от култура. Ще продължи да съхранява и развива дейността и на Общинския хор „Гена Димитрова“, представители на когото по един чудесен, професионален, но и нетрадиционен начин откриха това тържество днес. Ще подкрепяме и Северняшкия ансамбъл, и Духовия оркестър, ще продължим да даваме по 200 000 лева годишно на ДКТ „Иван Радоев“, независимо от това, че е държавен. Ще продължим да даваме по 265 000 лв годишно на Плевенската филхармония, нищо, че е държавна. Ще подкрепяме и Регионалния исторически музей, и Военноисторическите музеи, защото и те до голяма степен са наша отговорност. Ще подкрепяме и галериите, музеите и всичко, което е свързано с културата“, увери кметът. И добави, че в тези трудни години местната власт ще продължи да финансира културните фестивали в Плевен. Спартански подчерта, че Плевен е Общината, която процентно спрямо бюджета си дава най-много средства за култура.
„Културата дава тази храна, която е нужна на всеки от нас и ни помага да бъдем хора, особено в стресовото ежедневие, което имаме. Културата е това оазисче, което ни прави хора“, добави още Спартански. В заключение той честити Димитровден на всички именици, както и рождения ден на известния плевенски скулптор Константин Симеонов – Костика.
Отличените автори, които присъстваха на събитието, получиха лично от кмета своите награди. Награда „Чужд автор” беше присъдена на Вероника Сиупка от Полша за графика. В категорията „Млад автор” е отличена Михаела Каменова – скулптура. Наградата за скулптура взе Красимир Митов. Отличие за графика получи Николина Джановска. Наградата за живопис отиде при Ангел Васев. Наградата на журито получи Стилияна Узунова – живопис.
Международната фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ присъди отличието си на Николай Караджов – живопис. Наградата на СБХ връчи на Момчил Георгиев – живопис, председателят на местната група на художниците в Плевен Валентин Асенов – Хъкъла. Голямата награда на Община Плевен взе младата авторка Моника Найденова – скулптура.
Голямата награда – Моника Найденова, София, точено стъклоНа финала на празника екипът на галерията връчи благодарствено писмо на кмета Георг Спартански и Община Плевен за подкрепата при реализиране на събитието.


Награда на МФ „Св. Св. Кирил и Методий“: Николай Караджов, Русе, маслени бои върху платно