
11 май в България е професионален празник на библиотекарите – хората, които не само съхраняват, но и разпространяват знание, култура и дух. В съвременното общество библиотекарите далеч не са само пазители на тишината и подреждачи на книги. Те са културни медиатори, информационни навигатори и често – първият контакт на младия човек с богатството на литературата и знанието. Те обучават, насочват, съветват и вдъхновяват.
“Ние сме единственият вид на планетата – поне доколкото ни е известно – който е изобретил групова памет, която не се съхранява нито в гените, нито в главите ни. Мястото, където се складира тази памет, се нарича БИБЛИОТЕКА. Писмеността е навярно най-великото човешко изобретение – защото свързва хора, които са граждани на различни епохи и никога не са се познавали. Книгите разчупват оковите на времето – те са живото доказателство, че човешкият род е способен да твори чудеса.” (Карл Сейгън, “Космос”)
В свят на дигитални технологии и лесен достъп до всякакъв тип съдържание, библиотеките се адаптират и трансформират. Те вече не са само помещения с книги – а центрове на културна комуникация, дигитално обучение, събития и срещи с автори. Библиотекарите са хората, които правят тази трансформация възможна. Те развиват нови умения, работят с технологии, грижат се за поколения читатели и изграждат мост между миналото и бъдещето.
Целият екип на Плевен Днес честити празника на всички хора, които са част от дейността на Регионална библиотека „Христо Смирненски“ – Плевен ! Защото библиотекарите не просто работят с книги — те работят със смисъла. Те оформят читателски навици, поддържат обществената култура и са пример за скромна, но дълбоко значима професия. На 11 май, нека си спомним и благодарим на тези тихи герои на словото, които всеки ден пазят светлината на знанието жива.