Психомоторна зала в Плевен – в подкрепа на комплексното развитие на детето и взаимодействието му със света

giftspro.bg

„Макар децата да са само 24% от човечеството, те са 100% от нашето бъдеще.“, казва Ед Маркей. Не случайно е твърдението, че първите седем години от живота са най-важният период. Именно в детството се поставят основите на личността на човека, които неизменно ще се проявяват във всеки един негов акт, разбиране на ситуация, нагласа, емоционална реакция.

Децата на всяко поколение носят своите особености и характеристики. Безспорен е фактът, че в последните десетилетия децата с различни разтройства и нарушения на развитието се увеличават. По данни на проф. д-р Терзиев от 80-те години до сега настъпва значителна промяна в епидемиологията на децата от аутистичния спектър – от 4 на 10 000, до 1 на 100 деца към настоящият момент. Друга тревожна тенденция е, че все повече деца са изложени на екран още от ранна възраст. Това е статистика, която засяга не само България, но и страните в световен мащаб. Може би не всички родители знаят, но прекомерното време пред таблет, телефон или телевизор има отрицателно въздействие върху физическото здраве, когнитивното развитие и социалните взаимодействия на децата.


Масово специалисти, занимаващи се с ранно детско развитие алармират за тревожни последици, възпрепядстващи нормалното израстване на децата, които са изложени на устройства преди навършването на 3 години. Някои от основните нарушения, които се отчитат са трудно и късно проговаряне, прекомерна възбуда в тялото, изразяваща се в пърхане с ръце или ходене на пръсти, трудност при съсредоточаване и невъзможност детето да задържи вниманието и тялото си за по-дълго време, дезаинтересованост от външният свят и др. Живеем във времена, в които децата вместо да играят заедно навън, често са втурачили поглед в телефоните си, макар и заедно. Ето как на помощ и в подкрепа на свободната игра се явява психомоториката за деца. Това е метод за подкрепа на детското развитие, който има за цел да подпомогне психологическото съзряване на детето чрез игра. По-конкретно сесиите работят в полза на изграждането на Аз-образ на детето, развитието на груби и фини моторни умения, баланс, символично мислене, креативност, справяне с емоционалността, подобряване на комуникацията и др. Децата развиват символичното си мислене, опознават тялото си и усвояват нови двигателни умения, следват своите желания и изобретяват различни решения.

Понятието е въведено от проф. Дюпре, за да подчертае тясната връзка между двигателните постижения и психиката. Психомоторната терапия се използва при здрави деца за подкрепа на цялостното психично функциониране, а също и при деца с различни затруднения в развитието. Знаем колко много учат децата през движението, особено едно току-що проходило дете, което опознава заобикалящият го свят основно когато се движи. Методът е и важна превенция на изоставането на умственото и емоционално развитие на детето.

 


Да стимулираме своите деца да използват въображението си е важно, защото въображението е от основно значение за човешкото развитие, а понякога и прогрес. То стимулира креативността и личностното израстване и служи като мисловно платно за новаторски идеи, тласкайки ни отвъд конвенционалните граници. Благодарение именно на въображението са направени най-великите човешки открития. Днес предоставайки на децата си много различни по вид игри, които си служат с готови модели, на децата все по-малко им се налага да мислят. Как да се практикува психомоториката?

Психомоториката може да бъде практикувана както в групи от няколко деца, така и индивидуално, в зависимост от нуждите на детето. За щастие на родителите от Плевен, в града има психомоторна зала, намираща се в център за ранно детско развитие „Стълбичка„. Освен с нея, центърът разполага и с логопед, психолог, курсове по изобразително изкуство и творчески работилници. Не на последно място, екипът е помислил и за здравето на своите деца и семейства, с уютна солна стая, оборудвана с последен модел халогенератор от най-висок клас.
Мисията на центъра е в Плевен да има място, където децата да получат професионална психологическа и логопедична подкрепа, да развият потенциала на децата, които имат интерес към рисуването и приложното изкуство. Всички деца са добре дошли, независимо от състоянието или нарушенията в развитието им. Халотерапията е доказан и ефективен метод за малки и големи, с който може да подкрепите имунитета си. Особено положително влияние има при хора с респираторни заболявания, алергии, синузит, кожни проблеми, стрес и безпокойство.

Адресът на центъра е гр. Плевен, ул. Стефан Караджа’25, срещу Инвитро център КИРМ, телефон за връзка: 0885209920

kuker-bg.com
TOP NUTS

1 коментар

ОСТАВИ КОМЕНТАР