
Трима интересни млади художници откриват експозиция „Буквите говорят“ за Деня на народните будители – 1 ноември, в галерия „Дориан“. Симеон Желев и артистичното семейство Петър и Полита Караилиеви ще представят калиграфия и ръчно изработени книги. Тримата приятели и колеги от дълго време са си поставили за цел да популяризират красотата на изписаната кирилица. Експозицията ще бъде открита в 18 часа на 1 ноември.
„Смятаме, че кирилицата и красиво изписаното слово като цяло се срещат рядко в живота ни, в българското общество. В галерия „Дориан“ ще представим красиво изписани думи на калиграфски платна и хартиени табла. Те ще носят позитивни послания за взаимопомощ, да сме по-мили един с друг. Това са малки неща, които сякаш започваме да забравяме заради забързаното си ежедневие. Нашата цел като творци е да подсетим хората, че има и други неща в живота, освен работа и задължения. С колегата Петър Караилиев ще представим ръчно изработени книги. Всеки елемент в тях е изработен на ръка – подбира се хартията, изписва се с калиграфия или с по-абстрактни форми. Аз правя такива по-абстрактни, колегата е с по-класическа насоченост. След това се подрязва хартията, зашива се, подлепя се всичко, изработва се твърда красива подвързия“, споделя в аванс Симеон Желев. Авторите не спират до тук. Интерпретират книгата в нова светлина и тя се превръща в скулптура.
Художникът Симеон Желев e родом от град Попово. Завършва ПГ по строителство и архитектура “Ангел Попов” във Велико Търново. След това завършва с пълно отличие магистърска степен по графичен дизайн и визуални комуникации. Представял е университета в десетки изложби и конкурси у нас и зад граница. Участвал е в съвместна студентска изложба в Ниш, Сърбия, както и в експозицията на търновската алма матер “Българската кирилица” в Европарламента в Брюксел. Носител е на престижни национални и международни награди, между които е и Академичната награда на Община Велико Търново.
Един от творческите му проекти е дизайн на карти за игра, провокиран от героите в българската митология. Вместо познатите дама, поп, вале, върху тях ще бъдат изобразени караконджули, самодиви, змейове и др. Негова слабост е калиграфията, която е и тема на докторската му дисертация.

Другият творец, който е част от предстоящата интересна експозиция в галерия „Дориан“, е Петър Караилиев. Той е завършил художествената гимназия НГПИД „Акад. Дечко Узунов“ в град Казанлък през 2010 г. със специалност „Промишлен дизайн“. Същата година е приет във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ със специалност „Плакат и визуални комуникации“. Завършва с отличен успех магистратура по същата специалност, като впечатлява с нетрадиционната си дипломна работа на тема „Кирилица и глаголица“. Към ръчно изработените книги представя и 5 плаката, за да изрази в пълнота красотата на кирилското писмо.
През годините е участвал в няколко изложби. Сред тях са Есенен салон в изложбени зали „Рафаел Михайлов“ – гр. Велико Търново, (2015 г.), както и ежегодните експозиции в сградата на Факултета по изобразителни изкуства (2012 г., 2014 г., 2015 г.). Участва в празника на книгата в етнографски комплекс Етъра в град Габрово през 2016 г. Носител е на награда от изложбата „Типокалиграфия 2015“ в град Велико Търново, връчена и осигурена от депутата Ангел Джамбазки.
Неговата съпруга Полита Караилиева също е млад творец и ще представи свои калиграфски работи в изложбата в Плевен. Тя е завършила ВТУ ,,Св. св. Кирил и Методий“ със специалност „Графика“ през 2010 г. Учи една година в Полша, където открива любовта си към букворисуването. Там участва в няколко графични изложби, а като се връща в България запазва калиграфията като главно художествено средство за изразяването си. След това продължава магистърска програма по психология и специализира детско-юношеско консултиране. Вярва, че красивите букви трябва да носят и красиви послания.