Оперният спектакъл „Бохеми“ постави вълнуващо начало на Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен

giftspro.bg

Започна едно от най-значимите музикални събития за годинита в Плевен – XXXI-вото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. Кметът на Община Плевен Георг Спартански откри официално Фестивала в залата на Драматично-кулен театър „Иван Радоев“ снощи. „Плевен отново е сцена, Плевен отново е музика. Плевен – градът на Катя Попова, на Гена Димитрова, на незабравимия Емил Димитров, на Асен Селимски, Христо Бръмбъров. За 31-ви път Плевен е музикална столица на България. За мен е чест, като кмет на Плевен, да обявя Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“ за открит!“, приветства препълнената зала той.

Плевенчани и гостите на града, за които беше осигурен превод на английски език, очакваха с вълнение спектакъла на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини, за да се насладят на историята за група приятели – творци и бохеми, които въпреки бедността и битовизмите, остават верни на себе си, на изкуството и на любовта.

Предчувствието на зрителите за стойностен и грабващ спектакъл се оправда. Действащите лица в постановката пресъздадоха ролите си с майсторство, убедителност и всеотдайност. В главните роли публиката аплодира след всяка популярна и обичана ария Оана Андра от Румъния, която изигра атрактивната певица Мюзета, Беса Лугичи от Косово, която влезе в образа на шивачката Мими, и тенора Михаил Михайлов от България, който се превъплъти в поета Родолфо. Тримата лауреати на престижни конкурси защитиха с достойнство отличията си и спечелиха сърцата на ценителите на оперното изкуство в залата.

Ярки образи изградиха на сцената и останалите добре познатите на плевенчани участници в постановката – баритонът Александър Крунев, който се превърна в художника Марчело, баритонът Теодор Петков, изиграл ролята на музиканта Шонар, басът Ивайло Джуров, който се представи като философа Колин и басът Валери Цолов, който пресъздаде ролите на хазяина Беноа и градккия съветник Алсиндоро. Точни и убедителни бяха и тенорът Стилян Цветанов в ролята на продавача на играчки Парпиньол и баритонът Лачко Димитров като митничар.

Много колорит и настроение внесоха с изпълненията си артист-хористите от Общински хор „Гена Димитрова“ с диригент Анелия Дечева и децата от Вокална група „Арлекино“ към читалище „Съгласие 1869“ с ръководител Виолета Боянова, които публиката аплодира възторжено в края на второ действие.

Финалът на спектакъла, когато Мими умира след тежко заболяване, а приятелите й не успяват да й помогнат, въпреки усилията си, разтърси зрителите, много от които плачеха по време на кулминационния момент, в който Родолфо изплаква мъката си по своята любима.

Публиката аплодира на крака артистите, Плевенската филхармония и диригента Деян Павлов. Цветя за целия екип на постановката с режисьор Надя Христозова бяха поднесени от името на кмета Георг Спартански, на Мартин Митев, председател на Общинския съвет, и на Найден Зеленогорски, бивш кмет на Плевен. Лауреатите получиха дипломи за участие във Фестивала.

lightbluehotel2025
TOP NUTS

ОСТАВИ КОМЕНТАР