15 години от създаването си отбеляза Камарата на инженерите в Плевен

TOP NUTS

Тематично пътуване до Велико Търново и Дряново под наслов „По стъпките на Колю Фичето“ беляза 15-годишнината от основаването на Регионалната колегия на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране в Плевен, информират от там. От 5 до 7 октомври представители на гилдията в Плевен посетиха обекти на Първомайстора, сред които една от най-емблематичните му сгради – Хан „Хаджи Николи“ във Велико Търново, създадена през далечната 1858 година и възстановена през 2010 г. от американеца Едмънд Бек. В старопрестолния град инженерите не пропуснаха да видят Къщата с маймунката, църквата „Свети Константин и Елена”, Конака.

В програмата беше включено и посещение на първия по рода си парк-музей на миниатюрите „Търновград – град на хилядолетна история”, където сред експонираните общо 80 макета в мащаб 1:25 на емблематични български забележителности и обекти от цялата страна, инженерите видяха моста на Колю Фичето над река Янтра край Бяла. Впечатлиха се и от макета на Панорама „Плевенска епопея 1877“ с автори на архитектурния проект арх. Пламенка Цачева и арх. Иво Петров.

Вторият ден бе изцяло посветен на обектите на възрожденския майстор Колю Фичето в родния му град Дряново. Обиколката започна с посещение на Музейна експозиция „Колю Фичето. Живот и творчество“ и тематичен филм и продължи с църквата „Свети Никола“, която е сред първите самостоятелни строежи на уста Колю Фичето. Маршрутът мина покрай Икономова къща – една от двете напълно запазени къщи, дело на Първомайстора и достигна моста над река Дряновска и Духовниковата чешма. В непосредствена близост до моста впечатление направи ликът на Майстора – изрисуван графит върху 3-метрова бетонна стена.

Пътуването по повод 15-годишнината от създаването на КИИП Плевен продължи с посещение на храм „Света Троица“, построен през 1845 г. и обхвана и още няколко места. В родния град на Първомайстора инженерите разгледаха Лафчиева къща – единствената в България запазена триетажна жилищна сграда в традиционен архитектурен стил от възрожденския период, уникален архитектурен комплекс, национален паметник на културата.

Участниците в пътуването не пропуснаха да си направят емблематични снимки за спомен пред релефната карта на България в центъра на Дряново, която е първата по рода си физическа карта на страната, отлята от цимент в мащаб 1:100 000, и пред Часовникова кула.

В последния ден от програмата те посетиха още Дряновския манастир и пещерата „Бачо Киро”, в която е живял праисторическият човек, създател на среднопалеолитна култура, една от най–ранните в Европа.

„В местната професионална организация на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране членуват почти 240 инженера, разпределени в общо осем професионални секции: „Конструкции на сгради и съоръжения“, „Транспортно строителство и транспортни съоръжения“, „Електротехника, автоматика и съобщителна техника“, „Отопление, вентилация, климатизация, хладилна техника, топло и газоснабдяване“, „Минно дело, геология и екология“, „Водно строителство“, „Геодезия и приложна геодезия“ и „Технологии“, отбеляза председателят на КИИП – Регионална колегия Плевен инж. Живко Иванов.

Инженер Живко Иванов заедно с експредседателя инж. Нина Киркова

„Сред учредителите на Регионалната колегия са близо 160 инженера от област Плевен“, припомни експредседателят на местната професионална организация инж. Нина Киркова.

Специален гост на тържеството в Парк–хотел „Дряново“ беше председателят на Регионалната колегия на КИИП в Русе инж. Деян Димитров, а в тематичното пътуване, макар и за кратко, се присъедини бившият председател на колегията във Велико Търново инж. Николай Николов.

 

 

giftspro.bg
giftspro.bg

ОСТАВИ КОМЕНТАР