
Църквата почита свети Йоан Кръстител на 7 януари. В този ден вярващите отправят молитвена прослава към божия пророк, представил на хората Христос и кръстил Спасителя във водите на р. Йордан. Днес празнуват младите семейства, кумовете и побратимите, както и над 350 000 българи с имената Иван, Иво, Ивайло, Йоан, Ивелин, Калоян, Иванка, Йоана, Яна, Жана, Ивелина и др.
След вчерашния празник Богоявление – 6 януари, в който в центъра на ритуалите са мъжете и мъжката сила, на 7 януари водеща роля в събитията имат жените. Народът вярва, че когато светците си поделяли света, на Йоан се паднало да кръщава вода, земя, млади булки и малки деца. Поставили жената в центъра на живота и семейството, те нарекли празника Женски водици.
Светът е пречистен с водното кръщение, наречено още Водокръщи, и може да посрещне обновен Ивановден – в чест на Йоан (Иван), кума на Богородица и кръстника на Спасителя. В знак на почит майките и съпругите месеят обреден хляб – петохлебие, който носят в църквата и оставят пред иконата на Св. Йоан Кръстител. Благословена от свещеника, погачата се раздава на близки и съседи за здравето на именика.
Денят е обилно полят с вино – дори повече, отколкото на Трифон Зарезан, както и с ракия. На много места се правят надбягвания с коне, наречени Ивановденски кушии, както и маскарадни игри. Ергени се преобличат в старовремски женски дрехи, чернят лицата си със сажди, закачат момите, обикалят къщите и навсякъде ги посрещат с радост и с вино.