Необикновената търговска сделка.
В началото на 17 в. Великобритания и Холандия се борели за контрол над ценните острови Спайс в Източните Индии. Днес са почти забравени, но някога тези малки островчета били изключително притегателни заради индийското орехче и карамфила, които растели само там и никъде другаде по света. Британците и холандците воювали години наред, за да сложат ръка над тази доходоносна търговия.
През 1616 г. английският капитан Натаниел Кортхоуп предявил претенции над остров Рун, на който била единствената известна в света гора от индийско орехче. Разполагайки единствено с моряците си и неколцина местни, Кортхоуп близо четири години успявал да отблъсне набезите на холандците. Но сред хората му имало шпионин, който го предал на холандците. Те убили Кортхоуп и най-накрая завладели острова.
Британците обаче не се отказали от претенциите си над остров Рун и продължили да воюват за него с холандците. Години по-късно, когато двете страни вече били готови да подпишат мирен договор, ценният ocтpoв продължавал да бъде ябълка на раздора. За да подсладят споразумението, холандците предложили на англичаните да им отстъпят един друг далечен остров.
Името на този остров било Манхатан.
Гора с индийско орехче срещу Голямата ябълка никак не лоша сделка./Голямата ябълка, нарицателно име на град Ню Йорк/
Индийското орехче било изключително ценена подправка не салло заради вкуса си, а и защото вярвали, че лекува чума. Холандците имали намерение веднъж щом успеят да установят световен контрол над търговията с индийско орехче, да продължат да поддържат високи цени и да не позволят на британците да ит се бъркат в този бизнес.