Вулкан от емоции и сълзи предизвика грандиозният концерт „С песните на Русия“ на Хор „Гена Димитрова“ с диригент Анелия Дечева и корепетитор Росица Дяковска, състоял се снощи. Желаещите да съпреживеят магията на патриотичните песни на Великата страна се оказаха в пъти повече от капацитета на зала „Катя Попова“. Много от слушателите не само изпълниха всяко свободно пространство в залата, но и останаха извън нея – чак до фоайето й, където бяха насядали по стъпалата.
Притихнали дори в неудобни пози, зрителите приветстваха със силни аплаузи още първото изпълнение на песента „Ей, ухнем“ на мъжкия състав на Хор „Гена Димитрова“.
Настроението се понесе нагоре заедно със закачливата украинска народна песен „Ой, дуб дуба“, разказваща за задявките между двама млади. Последваха красивата руска народна песен „Ах, ты степь широкая“ и обичаната „Дубинушка“ със солист Валери Цолов. Енергията на популярната по целия свят „Калинка“ със солист Красимир Янкулов накара публиката да се включи с ръкопляскания и пеене.
Възгласи „Браво!“ се чуха след „Степь да степь кругом“ със солист Валери Цолов и „Колокольчик“ в изпълнение на Красимир Янкулов.
Знаковата песен „Конь“ на руската рок група „Любе“ предизвика сълзи и бурни аплодисменти сред зрителите, които с възторг и съпричастност посрещнаха и последвалите хорове из опери: Хор „Славсья“ из операта „Иван Сусанин“ от композитора Михаил Глинка, „Ах ты, светь Людмила“ из операта „Руслан и Людмила“ на същия автор и „Хор гуляющих“ из операта „Дама Пика“ на П.И.Чайковски. Виртуозният клавирен съпровод на Росица Дяковска на романса „Пролетни води“ от Рахманинов, създаден по стихове на известния руски поет-романтик Фьодор Тютчев, беше оценен по достойнство.
Военната песен „Ех, дороги“ със солист Валери Цолов, разказваща за съдбата на неизброимите синове на Русия, които я защитават с цената на живота си, провокира силни емоционални реакции у зрителите, а култовата песен „Смуглянка“ нажежи атмосферата, за което допринесе и изпълнението на танцьори от Школата по спортни танци „Зорая“ с ръководители Десислава Йотова и Милчо Петров.
Децата, облечени в подходящи костюми, пресъздадоха чрез движения завладяващото настроение и на песните „Катюша“ и „Песен на мускетарите“.
„Руское поле“, наречено „музикалният символ на Русия“, лиричната песен „Темная ночь“ и романсът „Дорога длинная“ със солист Дани Меса бяха посрещнати също възторжено от залата.
Изпълнението на солиста Валери Цолов на разтърсващата военна песен „Журавли“, посветена на седемте братя Газданови от село в Северна Осетия, загинали последователно в битките при Москва, Севастопол, Новорусийск, Киев, Бeлорусия, Берлин, докосна душата на всеки.
Публиката се наслади и на една от най-изпълняваните руски песни с поетичен и лиричен текст – „Подмосковные вечера“.
Грандиозен финал на необикновената и тържествена музикална вечер постави изпълнението на песента „День победы“ със солист Валери Цолов. Присъстващите се изправиха на крака, за да аплодират музикалното произведение, превърнало се в истински химн на победата на Русия в Отечествената война.
След възторжени овации, от сцената думата взе изявената диригентка от Плевен Мария Мъркушева, за да благодари на изпълнителите за това, че всяка нота са изпели със сърцата си, както и за превръщането на един обикновен ден във вдъхновяващ празник. След час и половина с песните на Русия публиката не желаеше да напусне залата, като много от зрителите споделиха с артистите, че и десет пъти да изнесат този концерт, те винаги ще го слушат с неописуемо удоволствие.
Снимки: Панайот Йорданов