
Възторг и радостни сълзи предизвикаха изложбата с уникални гоблени и музиката на украинката Ирина Николова, която снощи се представи пред препълнена зала с жадна за изкуство публика в читалище „Съгласие 1869“. Народната майсторка по тъкачество на Украйна плени аудиторията с красотата на разностилното си творчество. Гоблените й изобразяват природата, хората, животните на родната страна, орнаментални композиции, които приличат на тези, вплетени в българските килими, пейзажи, изображения с 3D ефект, тъкани кукли с украински носии, както и българи с традиционни северняшки носии, по-модерни творби, кукли талисмани и др. Тя сподели, че една нейна творба може да отнеме от месец до година, за да бъде създадена с необходимото качество и прецизност.
По време на творческата вечер беше представена обстойно богатата й професионална биография. Ирина Николова е родена в Кировоград, Украйна, където завършва Музикалното училище със специалност „Музикално изкуство“. Придобива и специалност „Преподавател, ръководител на оркестър“, която завършва с отличен успех. В продължение на 10 години (от 1994 до 2004 година) учи в Художествения колектив-студио „Тъкачество“ към Центъра за работа с деца под ръководството на заслужилия майстор на народното творчество на Украйна Александра Пренко. С произведенията си участва в многобройни национални и международни конкурси, на които талантът й е забелязан и оценен.
Завършила е Киевския национален университет за култура и изкуство със специалност „Музикално изкуство“ с бандура. След това придобива степен „магистър“ по специалността „Музикална педагогика и възпитание“ в Киевския национален педагогически университет „Михайло Драгоманов“ и получава квалификация за учител по вокал, музика и художествена култура.
Професионалната й реализация започва пред 2006 г, когато става хористка в оперното студио при Националната музикалната академия „Пьотър Илич Чайковски“. От 2007 до 2017 г преподава декоративно-приложно изкуство тъкачество и бандура и естрадно вокално пеене в Училището по изкуство в село Большая Александровка (Киевска област, Борисполски район). Паралелно работи на половин работен ден в Центъра за работа с деца в град Киев, като ръководи кръжок по тъкане на гоблени. Освен това в същия 10-годишен период – 2007-2017 г, тя е артист в Народно-академичната хорова капела „Павел Чубински“.
В периода 2012-2017 г. Ирина е част от трио бандуристи „Заграва“, които печелят много конкурси в Украйна и по света. Освен инструменталист и певица в триото, Ирина е и композитор на музика за състава. Съвсем скоро пък й предстои да издаде Сборник с музика за бандура за деца.
Тя е неуморна. В родината си преподава тъкачество на деца и възрастни, създава тъкани гоблени и кукли талисмани, свири на бандура, пее, пише музика, печели конкурси в Украйна и по света, развива майсторството си във всички избрани направления, работи на 4 места едновременно 7 години – без почивни дни, включително и в Център за онкоболни деца, защото вярва, че изкуството и красотата лекуват.
Голямото признание за майсторството й в областта на тъкачеството идва за нея през 2014 година, когато е отличена със званието „Народен майстор по тъкачество“ на Украйна. Съвсем естествено натрупаният опит прераства в методически умения за обучение и през 2016 г получава квалификация „Ръководител на кръжок – методист“. Ирина става член на Националната организация на майсторите на народното изкуство на Украйна през 2017 г. Същата година – на 14 февруари, тя и нейните ученици откриват изложба в Киев, която жъне голям успех.
Реализирала се в такава пълнота в кариерата, тя мечтае за собствено семейство. Любовта към бъдещия й съпруг Красимир, който е от Плевен, пламва бързо и Ирина, без да се колебае, се сбогува с всички свои ученици и приятели в Украйна и пристига в Плевен. Омъжва се бързо и вече се радва на най-вдъхновяващото си произведение – 8-месечната си дъщеря Илина. Паралелно с това пред нея се отварят нови творчески възможности. Музикалният й талант е оценен от Анелия Дечева, диригент на Хор „Гена Димитрова“, и украинката става част от състава. Интензивният й творчески заряд я провокира да търси и други възможности за реализация, затова започва да пее в хора на храм „Света Троица“ в Плевен, за когото организира и работилница по тъкачество.
Но тези ангажименти не са й достатъчни и търси нови. Така открива Анна Атанасова – цигуларка в Плевенската филхармония, също украинка по произход. Двете създават дует „Анирина“ – бандура и цигулка, който представи три свои музикални изпълнения снощи. Прозвучаха композицията на Ирина „Три гласа, три съдби, три любови“, украинската народна песен „Иванку“ и „Тиха нощ, свята нощ“ от Франц Грубер и Йозеф Мор в аранжимент на дуото, които предизвикаха възторжените аплодисменти на публиката.
Ирина Николова благодари на читалище „Съгласие“ с председател Ивайло Атанасов за възможността да представи изкуството си пред плевенчани, на диригента на Хор „Гена Димитрова“ Анелия Дечева за предоставената й възможност да е част от състава, на организатора и водещ на събитието Даниела Дочева, на Анна Атанасова от дуо „Анирина“, на семейството си и на всички свои приятели и съидейници, които я подкрепят. Голямата мечта на Ирина е да преподава на деца и възрастни тъкачество.
Събитието завърши с работилничка по тъкачество, която запали любопитството на много от децата от публиката.