В урок по родолюбие се превърна срещата с писателката Неда Антонова в Плевен. Ученици, учители, писатели, творци, историци, общественици, граждани и приятели на авторката бяха препълнили зала „Плевен“ тази вечер, за да споделят впечатления от историческия й роман „Войната свърши в четвъртък“, който разказва за Плевенската епопея.
Музикален поздрав към присъстващите отправи Камерен оркестър „Бревис“ с диригент Пламен Марков и солист флейтистката Елеонора Цветанова.
От името на БЧК представител на организацията в Плевен връчи награда на Неда Антонова за моралните ценности, които утвърждава чрез романите си.
След уводни стихове на поетесата Валентина Атанасова ученици от ПГ по лозарство и винарство и от Математическата гимназия в града зададоха въпроси на авторката за романа и й благодариха за прекрасния разказ за събитията, който вълнува, образова и създава незабравими образи. „Моята тайна слабост беше да опиша Осман паша. Възпитани сме, че като представител на поробителя, той носи всички отрицателни черти. Но аз попаднах на историческа информация, че преди да почине е пожелал да бъде погребан с униформата си от Плевенската епопея, т.е. той е смятал тази своя загуба за най-важния си военен успех. И той наистина е бил такъв. Затова исках да очовеча неговия образ, като развия линията на любов с българка, която обаче накрая го предава“, сподели интересен факт от подготовката на романа Неда Антонова.
Много от присъстващите се върнаха назад във времето, в което са се докоснали за пръв път до романа, и разказаха интересни истории. Писателят и издател Румен Леонидов представи романа, който Неда Антонова пише на 35 години, като изключително прагматичен, емоционален и точен урок по история, в който авторката открито заявява, че Русия всъщност дарява свободата на България, стремейки се към Цариград. „Не знам къде е гледала цензурата и как е пропуснала това твърдение. В книгата има гениални образи, които сякаш са създавани от руски писател. На мен не ми е известно дори в руската литература да има толкова въздействащ образ на генерал Скобелев“, коментира Леонидов. Неда Антонова не пропуска да изрази преклонението си пред руския войник, както и да отправи послания към идните поколения чрез размислите на Скобелев: “Ние ще ги освободим, но дали те ще разберат свободата“, които звучат актуално и днес.
Вълнуващата среща с авторката приключи с много цветя и автографи. Събитието беше посветено на 140-тата годишнина от Плевенската епопея и организирано от Инициативния комитет, издигнал кандидатурата на Неда Антонова за удостояването й със званието „Почетен гражданин на Плевен“, и от Народно читалище „Пробуда – 1990“.