
Успение на Свети Константин-Кирил Философ отбелязва Православната църква днес, 14 февруари. На този ден през 869 година той умира в Рим. Сам папа Адриан извършва погребението му в църквата „Св. Климент Римски“. Константин – Кирил Философ поставя началото на новописмената култура в Европа, като заедно с брат си Методий създава глаголицата. Остава в историята като славянски християнски просветител и е канонизиран от православната и католическата църква за светец и за равноапостол.
На 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява Константин-Кирил Философ и брат му Методий за съпокровители на Европа. Православните християни го почитат и като един от светите Седмочисленици.
Константин, известен с монашеското име Кирил, произхождал от богато семейство на Лъв и Мария, солунски славяни. Учи в Магнаурската школа заедно с децата на византийските царе и боляри под ръководството на известни учители и на учения Фотий, бъдещия цариградски патриарх. В Академията придобива прозвището Философ.
Разочарован от политическата действителност, отива тайно в манастир при брат си Методий, където започват да работят върху създаването на славянска азбука, на която да преведат свещените книги. След като успява да изработи графичните символи, отговарящи на славянския език, е пратен на няколко мисии от императора. Работата на братята в Панония и Моравия е изключително успешна, но интересите на германо–латинското духовенство са засегнати.
На двамата братя – славянски просветители, се наложило да се отправят в Рим и да защитят своето дело от враговете пред самия римски папа. Там Константин Философ тежко заболял. Бил подстриган в монашество с името Кирил и след 50 дни починал на 14 февруари 869 година. Сам папа Адриан извършил погребението му в църквата „Св. Климент Римски“.