
Има място в България, където живее историята на писмеността – от скалните рисунки до наши дни. Това необикновено и почти магично пространство се намира в Плевен и пази всички човешки изобретения за предаване на чувства, мисли и преживявания между хората върху различни материали и с различни пособия.
Създател на Творителницата „О’Писменехъ“ („За буквите“) е художникът Диян Павлов – Джими, който реализира мечтата си в продължение на 10 години. Трудът му се увенчава с успех, когато в малка къща и зелен двор с високи борове създава този храм на писмеността. И вече две години не се уморява да разказва пред публика безкрайно интересната приказка за буквите. Като истински актьор той сменя различни красиви костюми, за да се впише в духа на епохата, за която разказва. Рецитира с ясна дикция и патос, недостижими за много професионални артисти, а слушателите на възраст от 4 до 70 години не спират да се изненадват на всички чудеса, които е събрал в Творителницата си. И колелото на историята се завърта – от скалните рисунки, каквите у нас пази и днес пещерата Магура (на 700 000 години), през пиктограмите, глинените жетони с резки в Месопотамия (4 хил. г. пр. Хр.), които имали определено значение. Появява се цивилизацията на шумерите, които със заострена бамбукова пръчица рисували върху глинени плочки – все още неизпечени. Така се появило пиктограмното, а после и клиновидното писмо, което днес е разчетено, обяснява и показва всички тези чудеса Джими. После хората установили, че изпечената глина е по-устойчива. Разказвачът не пропуска да спомене писмеността, открита по нашите земи и датирана на 5 хил. г. Пр. Христа, което я прави по-стара от шумерската.
Обличайки атрактивен костюм, Джими започва разказа си за китайската цивилизация, която измислила йероглифите – 30 000 на брой. Китайците пишели върху дървени плочки, бамбук и коприна. Китайският туш, който се продавал на твърдо блокче, бил толкова ценен, че струвал колкото същото блокче злато. Цай Лун изобретил хартията, като скълцал наситно ликото на растения, сварил го, разредил го с вода, прецедил и изсушил останалите върху ситото малки растителни частички. Така получил първия лист хартия 105 г след Христа. И това е едно от чудесата в Творителницата на Джими, който възпроизвежда целия процес пред очите на публиката, която може да се докосне до това невероятно човешко творение.
Джими показва и разказва за писмеността на арабите, финикийците, гърците и римляните. Показва истински папирус и пергамент. За изненада на присъстващите обявява, че таблет се е наричала дървена дъска с восъчно покритие, върху която с остра пръчица (стилос) от различен материал пишели римляните. Показва и древното възлово писмо – кипу, на инките, разказва за ацтеките и маити.
По пътя на времето Деян Павлов – Джими, стигна и до пресата на Гутенберг, с която е отпечатана първата книга. С помощта на най-малките зретели той показа нагледно как става целия процес.
Естествено специално място в това невероятно представление беше отредено на глаголицата и кирилицата, както и на всички факти около създаването и разпространението на писмеността от братята Кирил и Методий и техните ученици, както и за всички първи книжовници, писатели и будители по нашите земи.
Джими представи обучението по взаимоучителната метода в българското училище, не пропусна и Анастасия Димитрова, създала в Плевен първото светско девическо училище в България.
Главният герой в това магично представление получава дълги аплодисменти от вдъхновената публика след всяко представление и благодарност за въздействащото и живо представяне на историята на буквите и песменостите на човечеството. Огромното духовно и материално богатство, събрано от Джими, е крайно време да привлече вниманието на компетентните институции, които могат да окажат подкрепа на този съвременен будител, за да бъде съхранено постигнатото и да стига до все повече хора.