Уникална изложба на калиграфия откриха трима млади будители в галерия „Дориан“

logiscool-pleven

Уникална изложба на калиграфия под мотото „Буквите говорят“ откриха в галерия „Дориан“ младите автори Симеон Желев и артистичното семейство Петър и Полита Караилиеви – и тримата възпитаници на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. В Деня на народните будители – 1 ноември, те изпълниха арт пространството със светлината на красиво изписаното слово на кирилица. Почитателите на калиграфията могат да видят и впечатляващи ръчно изработени книги.

„Днес ви представяме едни от малкото майстори на калиграфията в България. Думата калиграфия е от гръцки произход и означава изкуство на красивото писане. Съвременната дефиниция на калиграфската практика е изкуството на оформяне на знаци по експресивен, хармоничен и майсторски начин. Историята на красивото писане на ръка е свързана с историята на писмеността и почерка и се различава според писмените системи – има източноазиатска, арабска, еврейска, европейска и други калиграфии. В галерия „Дориан“ представяме българска калиграфия. Калиграфията е жива, благодарение на творци като Симеон Желев, Полита и Петър Караилиеви. Те са будители, защото разпространяват словото“, обърна се към многобройната аудитория Ивайло Станев, собственик на галерията.

Симeон Желев призна, че се радва да види толкова познати и непознати лица, уважили експозицията. И добави, че в изложбата освен калиграфия, може да бъде видяна и книгата като обект – като нещо, което е близко до скулптурата и е доста по-различно от това, което ежедневно сме свикнали да възприемаме. „В другата зала е върхът на айсберга – най-хубавото, което сме правили последните няколко години. Някои от творбите са по-абстрактни и имат за цел вие самите да определите какво значат за вас. Други са директни и говорят сами за себе си“, каза още той.

Петър Караилиев сподели, че се радва да види толкова хора, които споделят любовта към буквите и красивото изписване на думи, на изречения, на книги. „Тримата сме много добри приятели и се подкрепяме винаги, независимо дали става въпрос за изкуство, или не. Благодаря на Симеон, че нареди изложбата сам. Благодаря на екипа на галерия „Дориан“, както и на всички вас, че сте тук“, каза още той.

И тримата автори имат сериозни творчески биографии. Художникът Симеон Желев e родом от град Попово. Завършва ПГ по строителство и архитектура “Ангел Попов” във Велико Търново. След това завършва с пълно отличие магистърска степен по графичен дизайн и визуални комуникации. Представял е университета в десетки изложби и конкурси у нас и зад граница. Участвал е в съвместна студентска изложба в Ниш, Сърбия, както и в експозицията на търновската алма матер “Българската кирилица” в Европарламента в Брюксел. Носител е на престижни национални и международни награди, между които е и Академичната награда на Община Велико Търново. Негова слабост е калиграфията, която е и тема на докторската му дисертация.

Петър Караилиев е завършил художествената гимназия НГПИД „Акад. Дечко Узунов“ в град Казанлък през 2010 г. със специалност „Промишлен дизайн“. Същата година е приет във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ със специалност „Плакат и визуални комуникации“. Завършва с отличен успех магистратура по същата специалност, като впечатлява с нетрадиционната си дипломна работа на тема „Кирилица и глаголица“. Към ръчно изработените книги представя и 5 плаката, за да изрази в пълнота красотата на кирилското писмо.

През годините е участвал в няколко изложби. Сред тях са Есенен салон в изложбени зали „Рафаел Михайлов“ – гр. Велико Търново, (2015 г.), както и ежегодните експозиции в сградата на Факултета по изобразителни изкуства (2012 г., 2014 г., 2015 г.). Участва в празника на книгата в етнографски комплекс Етъра в град Габрово през 2016 г. Носител е на награда от изложбата „Типокалиграфия 2015“ в град Велико Търново.
Неговата съпруга Полита Караилиева също е млад творец и представя свои калиграфски работи в изложбата „Буквите говорят“. Тя е завършила ВТУ ,,Св. св. Кирил и Методий“ със специалност „Графика“ през 2010 г. Учи една година в Полша, където открива любовта си към букворисуването. Там участва в няколко графични изложби, а като се връща в България запазва калиграфията като главно художествено средство за изразяването си. След това продължава магистърска програма по психология и специализира детско-юношеско консултиране. Вярва, че красивите букви трябва да носят и красиви послания.

logiscool-pleven
kuker-bg.com

ОСТАВИ КОМЕНТАР