Ученици от Езикова гимназия – Плевен създадоха европейски училищен екокод по проект в Италия

kuker-bg.com

Ученици от Езикова гимназия в Плевен създадоха европейски училищен екокод в Палестрина, Италия, информират от гимназията. Екип от двама учители и трима ученици от елитното училище участваха в мобилност по проект на тема „Доброволчество, ангажираност, отговорност, обмен на добри практики” по програма „Еразъм+“.

Цветан Кръстев и Георги Буковски от XI “е“ клас и Андрей Петков от XII “д“ клас представиха великолепно на френски език и на английски език подготвените за тази среща продукти, които имаха научна насоченост при провеждане на лабораторни изследвания и проучване на факти от миналото, сравнителен анализ на настоящето и прогноза за времето и екологичните промени в бъдеще.
36 ученици и 16 учители от пет европейски държави – Румъния, Полша, Гърция, България и Италия, от 25 до 29 март 2019 г. разискваха въпроси, свързани с „еко проекцията на времето до 2117 г.”

За целта беше проведено наблюдение върху изменението във флората и фауната на река Тибър, протичаща близо до столицата на Италия, както и състоянието на крайбрежието на Остийско море, вследствие на застрояване. Групата посети и Висшия институт за опазване на околната среда – ИСПРА, в Рим, където наблюдава начините и методите на изследване в научни лаборатории, в които се анализират водите на морето и обитателите на морското дъно.

Част от мобилността по проекта беше и посещението на Вила д’Есте – архитектурно-парков комплекс, включващ дворец и огромен ландшафтен парк с множество фонтани. През 2001 г. е обявена за част от световното културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО, а през 2007 г. паркът на вилата е обявен за „Най-красивият парк на Европа“. Посещението на тази вила е свързано с темата на проекта, тъй като най-известните обекти в парка са фонтаните: „Четирите дракона“, „Сибила“, „Орган“, „Пегас“, „Европа“, „Големият бокал“, „Алеята на стоте фонтана“. Тази вила е пример за използване на водата в епохата на Възраждането, водата на река Аниене и нейното използване за лукс и престиж.

Групата посещава фонтаните и акведуктите в Рим, както и великите исторически произведения на изкуството, свързани с експлоатацията на водата през римско време и в следващите епохи. Запозна се със сравнение на микрофлората и фауната на Колизеума и промените между древния Рим и модерното от гледна точка на околната среда.

По мнение на ръководителите на групата – г-жа Грета Димова – координатор на проекта, и г-жа Таня Илиева – автор на проекта, най-ценното постижение на тази мобилност е създаденият от всички екипи Европейски училищен екокод, който ще бъде разпространен сред други училища в други страни, не само в държавите-партньори по проекта.

kuker-bg.com
villagrivitsa

ОСТАВИ КОМЕНТАР