На 6 септември 1885 г. е провъзгласено Съединението на Източна Румелия с Княжество България.
Днес – 6 септември се навършват 139 години от едно от най-значимите събития в новата българска история. Провъзгласяването на Съединението е предшествано и подготвено от разгърналото се през 80-те години на XIX в. съединистко движение. Със създаването на подвластното на султана Княжество България националният въпрос не е решен. Земите на юг от Стара планина са обособени като автономна провинция в Османската империя под названието Източна Румелия, а Македония и Одринско остават под властта на султана.
Борбата за пълно национално освобождение и обединение става основен стремеж на целия български народ след Берлинския конгрес (1878). Започналото съпротивително движение в страната се развива като продължение на българската национална революция. Българското националноосвободително и националнообединително движение се съпътства от процеса на изграждане и утвърждаване на младата българска държава и защитата на българския характер на Източна Румелия.
Княжество България е ядрото, на което е предоставена ръководна роля в съединисткото движение и към което се стремят всички българи извън пределите на свободната държава.
Паметната акция в Пловдив от 6 септември 1885 г. е подготвена и осъществена от създадения през същата година Български таен централен революционен комитет (БТЦРК) като наследник на националноосвободителните традиции на българския народ през Възраждането. Начело на комитета застава Захарий Стоянов.
Източник : https://www.nationallibrary.bg