
И православни, и католици отбелязват успението на Константин Философ на 14 февруари. Свети Константин Философ, носещ монашеското име Кирил, произхождал от семейство на знатни солунски славяни – Лъв и Мария.
Учил е в Магнаурската школа в Цариград. Завършил образованието си с прозвището „философ“ и бил назначен за патриаршески библиотекар и преподавател по философия. На него били възлагани различни поръчения с обществен характер. Отегчен от суетата на този свят, Константин избягал тайно в манастира на малоазийския Олимп при своя брат Методий, където създали славянската азбука и превели свещените книги на Православната църква на езика на солунските българи.
Множество от изследователите на техния живот смятат, че замонашването на св.св. Кирил и Методий е осъществено с подкрепата на българския цар Борис I Михаил. Вероятно той е и един от покръстените от братята по време на Брегалнишката им мисия в Източна Македония.
Свети Кирил Славянобългарски умира на 14 февруари 869 г. в Рим. Самият папа Адриан обслужва погребението му в църквата „Свети Климент Римски“. Мощите на светеца са положени в папската гробница на базиликата.

в църквата „Сан Клементе“, Рим