Ново поколение изкуствени сърца обещават спасение на пациентите

logiscool-pleven

Повече от 10 милиона души в ЕС има вероятност да бъдат засегнати от сърдечна недостатъчност. Човешкото сърце бие 100 000 пъти на ден, като всеки удар циркулира кръв, кислород и хранителни вещества към всички части на тялото. Сърдечна недостатъчност се случва, когато органът с размер на юмрук не е в състояние да изпълнява правилно тази жизненоважна функция.
Повечето хора с това състояние са принудени да търсят дългосрочна механична подкрепа за кръвообращението. Въпреки че помпите и изкуствените сърца са налични от повече от 40 години, опциите, които се предлагат в момента, са трудни за приложение от потребителите.

Устройствата често са шумни и изискват пациентите да носят тежки пакети батерии и да имат кабели, минаващи през кожата им, за да захранват устройството. Някои дори използват помпи извън тялото, за да циркулират кръвта.
Но изследователите се надяват, че ново поколение изкуствени сърца ще подобри нещата.
„Нашата визия е, че човек трябва да може да живее напълно нормален живот с изкуствено сърце“, каза Ина Лора Пъркинс, координатор на финансирания от ЕС проект ArtOfHeart. Сърдечната недостатъчност драматично засяга качеството на живот. Нормалните дейности като изкачване по стълбите, домашни задължения или дори обличане стават трудни. Това също прави участието в социални дейности и запазването на работа предизвикателство. След като пациентите достигнат точката на тежка сърдечна недостатъчност, те често са приковани на легло.

Сърдечно-съдовите заболявания убиват около 3,9 милиона души в Европа всяка година, което представлява 45% от всички смъртни случаи. Европейската сърдечна мрежа изчислява, че повече от 10 милиона души в ЕС вероятно ще бъдат засегнати от сърдечна недостатъчност през живота си.
Докато трансплантациите могат да предложат решение, само няколко избрани пациенти се добавят към списъците с чакащи за такава операция в резултат на сериозния световен недостиг на донорски сърца. Следователно перспективата за ефективна изкуствена алтернатива предлага спасение за мнозина.

ArtOfHeart, частично финансиран от Европейския съвет за иновации (EIC), инвестира 38 милиона евро за провеждане на клинични и предклинични тестове на изкуствено сърце, разработено от шведската компания Scandinavian Real Heart AB.
Проблемът с настоящите устройства, според Пъркинс, е, че генерираният от тях механичен поток може да създаде голям стрес върху кръвта, увреждайки и деформирайки клетките. Това от своя страна може да доведе до съсирване, тромбоза и удари.

За да получи регулаторно одобрение, Real Heart проучва надеждността на своето устройство и въздействието върху кръвта в серия от лабораторни тестове. Компанията също така провежда серия от проучвания върху животни при овце. Екипът има за цел да започне клинични изпитвания при около 10 пациенти през 2024 г. и да пусне изкуственото сърце на пазара през 2026 г.
„Нашето устройство е много енергийно ефективно, така че отваря възможността за безжично зареждане през кожата“, каза Пъркинс.
При такава настройка пациентите ще носят жилетка или колан около гърдите си, за да осигурят безжично зареждане. Междувременно енергийната ефективност на устройството означава, че батериите, които пациентите трябва да носят, трябва да бъдат относително малки и леки в сравнение с други изкуствени сърца.

 

 

изформация от : Horizon – европейското списание за изследвания и иновации.

logiscool-pleven
kuker-bg.com

ОСТАВИ КОМЕНТАР