Безспорно една от най-разпознаваемите сгради в Плевен след „Панорамата плевенска епопея 1877г.“ и Мавзолея-костница „Свети Георги Победоносец“, това е зданието на кметството/днес Община Плевен/
Проектирана през 20-те години на XX век за „Сметна палата“ или „Окръжно сдание“ – както са го наричали тогава. Автор на проекта е западният възпитаник арх. Коста Николов (проектирал сградата на ЦУМ – София). Работните чертежи са изпълнени на особена хелиографска хартия – с бели линии върху син фон, подобно на фотонегативи.
Сградата е четириетажна, със сутерен и седем етажна часовникова кула, като последните три етажа на кулата са предназначени за Плевенския градски часовник. Механичният часовник е доставен от Германия, а камбаната, отброяваща целите и половинките часове, е българска.
Сградата е построена в периода 1926 – 1928г. от родения в с. Гложене – Тетевенско, Милчо Генчев Сираков (1890 – 1957г.), който печели търг измежду 10 конкуренти.
Странното е, че той не е бил строител или предприемач,а крупен плевенски лозар. Той е бил изпълнител и на друг голям обект – училището „Цар Александър II“ (мъжката гимназия).
Административната сграда е проектирана с десет входа, в т.ч. един главен на западната фасада откъм площада, три второстепенни (два на източната и един на южната фасада), три малки (арестантски) входа от към северната фасада, един тунел за вътрешен двор и два входа от към вътрешния двор.
Има осем броя стълбища проектирани в готически стил. След големия пожар от 1961 г. днес в сградата има около 110 стаи и 2 заседателни зали (на 1 и 3 етаж).При строителството е използван мрамор и подова керамика от Италия.
Използваните материали са от книгата на Любомир Буковски – „Плевен – среща с миналото 1877 – 1944г.“
„Работните чертежи са изпълнени на особена хелиографска хартия – с бели линии върху син фон, подобно на фотонегативи.“ – Езна забележка, чертежите най-вероятно са вид паус (техническо платно – много здраво и дълговечно), като копията са хелиографирани на хелиографска хартия (там наистина нещата стават като на негатив – бели линии на син фон), която сама по себе си е доста некачествена и недълготрайна.