Румен Радев – партиите са повече от идеите за България

villagrivitsa

Благодаря за доверието да бъда президент на държава с 13 века история, да бъда държавен глава на многолик народ. Това каза новоизбраният президент ген. Румен Радев в първото си обръщение към нацията от трибуната на Народното събрание.

Радев добави, че в нашата държава съжителстват различни етноси и религии, но въпреки това политическите страсти отказват да се смирят. „Животът изглежда подреден само в застиналите страници на историята, когато е преразказан в минало свършено време. Политиката се случва винаги в сегашно тревожно време. Тя зависи от способността на милионите граждани да осъзнаят общите си интереси“, коментира той.

ПрезидентДържавност се гради с натрупване, каза Радев. Той изказа своята признателност към постигнатото от предшествениците му – президентите Желю Желев, Петър Стоянов, Георги Първанов и Росен Плевнелиев.

„Всяко поколение има своите изпитания, Преходът се оказа нашият жребий. Той донесе капитални обществени промени, приета бе нова Конституция“, посочи Румен Радев.

„От панорамен поглед страната е изпълнила програмата на историческия преход, но погледът е привилегия на политиците и инструмент на анализаторите. Погледът на обикновения гражданин вижда друго, свикнахме да гласуваме, но мнозина днес не виждат смисъл да го правят, примирихме се с изборните злоупотреби“, подчерта новоизбраният президент. „Имаме многопартийна система, но партиите са повече от идеите за България. Отчуждението на гражданите от политическата класа е благодатна почва за популизъм“, обясни той. Според него ерозията на българската демокрация е ескалиращ проблем.

Проведеният през ноември 2016 г. референдум, макар да остана под законовия праг за валидност, показа, че българите искат личности в парламента и ограничаване на партийните субсидии. Отговорност на народните представители е да намерят решение на тези граждански очаквания.

Реформата на Изборния кодекс трябва да е такава, че да не се създадат повече проблеми, да се повиши индивидуалната отговорност на народните представители пред гражданите, смята Радев. Според него парите за партиите следва да се намалят чувствително, но със съзнанието, че те ще станат още по-зависими от външни фактори.

ПарламентОбществените очаквания са фокусирани в съдебната система, която е призвана да бъде стожер на справедливостта, посочи той. По думите му тук погледът на европейските партньори и този на българските граждани виждат едно и също – правосъдието е бавно, общественият авторитет на съдебната власт е нисък, шири се усещане за безнаказаност.

Съдебната реформа трябва да е приоритет на следващото Народно събрание и да постигне ясни цели – бързо, справедливо и независимо правосъдие. Това заяви Румен Радев. Той обаче предупреди, че съдебната реформа не трябва да се възприема като панацея.

Сянката на несправедливостта лежи върху двете най-важни социални системи – здравеопазването и образованието. По думите му проведените реформи не са създали работещи механизми.

„В здравеопазването отчитаме все повече отделяни средства, но обикновеният пациент все по-често се сблъсква с доплащане“, коментира той. Той отчете, че българските лекари емигрират. „Системата се нуждае от строг контрол, по-малко бюрокрация, професионален морал, който да върне доверието на пациентите и мотивация, която да отвори перспектива на лекарите и медицинските сестри тук в България“, коментира Радев.

Според него образованието трябва да съдейства за равния старт на българските деца, независимо от материалното състояние на семействата. „Резултатите са ранно отпадане и функционална неграмотност. Ниският социален статус на учителя е съществена част от проблемите в системата“, заяви Радев.

„Българската наука е след недолюбваните деца на прехода. Внушението, че единствено пазарът трябва да определя нейното финансиране е плод на невежество“, коментира Румен Радев. Според него собствената научна експертиза е елемент от националния суверенитет, без който поставяме страната в зависимост. „Ред научни занимания нямат непосредствена пазарна проекция, но са жизнено важни за обществото. Длъжни сме да съхраним и развием научния потенциал на България чрез стимулиране на работните връзки между студенти и учени и адекватно финансиране на научните програми“, обясни той.

Корупцията и несигурната нормативна среда възпират чуждите инвеститори, подчерта Радев.

„Бедността на хиляди българи е упрек към всички нас, от нея избуява и престъпността“, отбеляза той.

Бизнесът има нужда от реална конкуренция и ограничена, но действена регулация, а българите заслужават достойно заплащане.

Задлъжняването и обедняването на домакинствата подронват средносрочната перспектива на обществото, отбеляза Румен Радев. И напомни, че в трудния преход не бива да изоставяме по-немощните и най-бедните, сред които са хората с увреждания и пенсионерите. „Икономическата логика, според която слабите хора са в тежест на обществото, трябва да отстъпи пред разбирането, че тъкмо слабите поддържат будна нашата човечност“, подчерта Радев и добави, че общество, което загърбва солидарността, се обрича на духовен фалит.

Румен Радев е спря и на болезнения въпрос за демографската криза, която може да бъде преодоляна само с комплексни мерки в областта на икономиката, образованието, здравеопазването, масовия спорт, културата, хармоничното развитие на регионите и общините и социални политики, ограничаващи бедността и изключването. Мерките за понижаване на смъртността и повишаване на раждаемостта не могат да решат въпроса сами, важно е да създадем условия, при които младите да остават в България, да създават семейства и да раждат децата си тук.

„Ще работя с всички сили сънародниците ни зад граница да усещат подкрепата и грижата на България, независимо в кой край на света се намират“, обеща Радев.

Румен Радев беше категоричен, че като президент няма амбицията да превишава конституционните си правомощия, но няма да допусне и орязването им, осъзнава, че държавният глава е лишен от законодателни и изпълнителни правомощия. Но ще използва всички възможности за насърчаване на диалога и взаимодействието между институциите, политическите и обществените сили.

„Ще оценявам надпартийността на институцията и ще се противопоставям решително на опитите за разделение и поляризация на обществото ни“, заяви категорично Румен Радев.

Източник: Memoria de futuro–Памет за бъдещето

kuker-bg.com
giftspro.bg

ОСТАВИ КОМЕНТАР