Определят спектакъла „Дебелянов и ангелите“ на Пловдивския театър като „потресаващ“, „вълнуващ“, „пречистващ“, „събитите“, „разтърсващ сърцето и душата“. Автор е Александър Секулов, който използва текстове от „Слепия градинар“ на Валери Стефанов. Постановката на Диана Добрева ще гостува на ДКТ „Иван Радоев“ днес, 14 март, от 19 часа. Сценографията и костюмите са на Мира Каланова, музиката – на Петя Диманова. Спектакълът е с две номинации за театралните награди „Икар 2019“ – в категория „Дебют“ на Ненчо Костов за ролята на Димчо Дебелянов и в категория „Драматургичен текст“ на Александър Секулов.
„Тази вечер на сцената на Драматичен театър – Пловдив бе спрян влакът на българския театър, за да се качи в него отново Човекът. Потресаващ спектакъл!“, коментира писателят Недялко Славов. Подпоручик Дебелянов е на 29, когато смъртта го настига на фронта в Първата световна война. Тогава още няма стихосбирка и е познат само сред тесен кръг от приятели, които четири години по-късно помагат поезията му да бъде издадена и да спечели голямата битка с войната.
Какво обаче го вълнува в последната вечер от живота му? Зад този въпрос застава постановката на Диана Добрева, която от появата си събира все по-голяма публика. С нея се отваря пролука към последните размисли и откровения на поета, събрани от писма, спомени, документи и исторически факти от книгата „Слепия градинар“ на Валери Стефанов. „Покъртително, разстройващо, разтърсващо и светло преживяване! Най-най-най-доброто представление в българския театър, казано в пълното съзнание, че театърът не е състезание!“, е оценката на режисьора Петринел Гочев.
„В постановката е спазена последователността на военните действия, цитирани са позиции, запазена е максимално историческата истина. Войната е показана през погледа на всички от т.нар. Пета рота“, разказва Диана Добрева. „Дебелянов е най-близкият до сърцето ми поет, с най-близък до мен светоглед“, признава тя. Целта на екипа е не да вдига паметник на поета, а да направи така, че зрителите да усетят присъствието, духа му, да преминат през войната заедно с него.
Любопитна подробност от „кухнята“ е, че в продължение на няколко дни по време на репетициите е присъствал и офицер, който „да вкара в строя“ младите актьори от трупата, които не са ходили в казарма.
„Противно на представите, че Дебелянов е меланхоличен и елегичен, когато минахме през всичките му писма и документи, открихме, че той е един воюващ с действителността в името на поезията човек. Един народ има нужда от своите поети, затова ми се иска на преден план да изведем фигурата на поета“, казва Александър Секулов.
Подпоручик Димчо Дебелянов тръгва за фронта с думите: „Аз отивам да изпълня патриотичния си дълг и зная че няма да се върна. Ще блесна като звезда и ще угасна“. Поетът предсказва съдбата си. Умира без книга в ръка, но името му остава записано със златни букви в литературната история на България.
В ролята на Дебелянов изгрява младият актьор Ненчо Костов. Той е избран след кастинг и по думите на Диана Добрева е „прекрасно, светло момче, целият в пориви – също като Дебелянов“. На сцената ще видим още Добрин Досев, Симеон Алексиев, Алексей Кожухаров, Ивайло Христов, Красимир Василев, Димитър Банчев, Венелин Методиев, Никола Орешков, Тодор Дърлянов, Троян Гогов, Стилиян Стоянов, Петър Тосков, Мария Генчева, Мария Сотирова, Радина Думанян, Патриция Пъндева.