
Разностилните пейки са на мода в центъра на Плевен. Освен всичко друго проектът „Обновяване и модернизация на физическата среда чрез реконструкция на централната пешеходна зона на град Плевен” донесе 5 различни стила пейки в центъра на града.
Най-интересно е решено екстериорното пространство пред Центъра за работа с деца, където два различни модела пейки са строени в една редица. Едните са дървени, но „интелигентно“ измислени с метален елемент точно там, където човек трябва да седне. Тъй като са последните творения в странно организираната напоследък градска среда, плевенчани още не са регистрирали минусите им. Обективно погледнато обаче те са доста естетични и много по-функционални от всички останали, особено като се отчете фактът, че имат облегалки.
Непосредствено до тях са позиционирани появилите се първи сред така наречените „нови“ пейки в града. В тяхната непригодност, липса на естетика и нефункционалност вече всички имаха време да се уверят.
Крачка към Военния клуб води до няколко стари и устояли на времето пейки с каменни основи и дървени дъски за сядане. Макар и неподдържани, те са се доказали във вярна служба на плевенчани.
Предпоследните нови придобивки в централната визия на Плевен са изцяло каменните пейки без облегалки, които обграждат Водната каскада. Вече за всички е ясно, че ще се ползват в кратък период от годината, в който температурите гравитират около 30 градуса по С.
Най-необясними, футуристични, неадекватни, нелепи и откровено грозни обаче са пейките на площад „Стефан Стамболов“. Те, както и цялостното бездарно решение на това великолепно пространство в града, с основание разгневиха плевенчани и ги провокираха да отправят много остри критики към авторите на проекта, както и към предишната общинска администрация, която го е одобрила. В съревнованието за първото място в тази класация с отрицателен знак могат да спорят с тях единствено невиждано грозните кошчета за боклук в съседство.
Пейката. Тази екстериорна мебел, безкрайно позната и експлоатирана, провокирала въображението на стотици творци по цял свят и асоциирана с почивка, гледка, разговор, романтика, любов, топлота, настроение, безвремие и какво ли още не. За архитектите по цял свят пейките са провокация и вдъхновение, което ги мотивира да материализират оригинални и смели творчески идеи, обединили в симбиоза красивото и практичното. Пейки с уникални форми и със слънчеви батерии и зарядни за смартфони вече има в не малко градове в България. Но не и в Плевен…
Находчиви организатори на открити пространства превръщат пейки в атракции. Дават им имена или ги натоварват с други специални роли, дори ги превръщат в туристическа атракция. Като пейката с име „Любов завинаги“ в града на Ромео и Жулиета – Верона. Но не и в Плевен…
Тук на мода в градската среда са разностилието, безвкусицата, бездарните и непрактични решения, които ще бодат очите на творци и естети поне 5 години – докато изтече изискването за устойчивост на този европроект.