Туристически път на виното в Плевен

villagrivitsa

Институтът по лозарство и винарство в Плевен, който е първото научно-изследователско учeреждение  в областта на лозарството и винарството у нас и читалище   „Съгласие 1869 г.“ са вече вписани в Националната листа на нематериалното културно наследство „Живи човешки съкровища“ за изминалата 2022 година.

От къде идва идеята?

„Елементът, с който сме вписани в регистъра, са занаяти и обичаи, и винопроизводството като местна традиция в региона. При нас функционира фолклорен ансамбъл „Мизия“, който пресъздава обичая на винопроизводството по най-атрактивния начин, запазва традициите на фолклора и региона“, казва Мая Паскова – секретар на читалище „Съгласие 1869 г.“ най-старото и най-голямо читалище в града за БНР.

„Идеята е популяризиране на региона като дестинация, в която този занаят има богати традиции. Производството на грозде и вино води своето начало още от древността. Идеята е с табели в региона като традиционен за развитието на лозарството и винарството, което би създало условия за развитие на винния туризъм в Плевен и региона. Може да се създаде възможност за посещение на местни изби, на Института, да се организират дегустации“ – уведомява за БНР доц. д-р Димитър Димитров от Института по лозарство и винарство

Какво ще представлява проекта?

Вписването в „Живи човешки съкровища“ се очаква да създаде възможност за привличане на повече туристи в града. В момента в листата на винепроизводството са Винарска къща „Мизия“ в Долни Дъбник и Вила Гривица.

Предстои да бъдат поставени туристически табели, които опоменават, че Плевен е град в който можете да дегустирате вина и да се насладите на региона и наследството му като една от най-старите виненени дестинации в района.

kuker-bg.com
kuker-bg.com

ОСТАВИ КОМЕНТАР