За да мотивираме себе си да включим в ежедневието си спорта е хубаво от време на време да си припомняме колко много прави за нас той. Днес икаме да си припомним или да научим нови ползи от тичането навън сред природата, защото в нашият град разполагаме с голям парк – Кайлъка, който виждаме като идеален за целта – бягане.
1. Първото и може би най-актуално да се спомене нещо на което влияе тичането е стреса. Въпреки че често има лоша репутация по очевидни причини, стресът всъщност играе жизненоважна роля, като ни помага да растем и да се развиваме като тяло, а също така ни помага да постигнем целите и отговорностите, които сме си поставили. Хроничният стрес обаче или прекомерният стрес, който днес е именно толкова популярен е лош за нас и редовното бягане му влияе добре. Бягането като цяло е доброволен стрес както за ума, така и за тялото – колкото повече излизаме навън за нашите редовни бягания, толкова повече работим, за да увеличим нашата сила, издръжливост, дисциплина и реакция на стрес. А бягането навън в среда сред зеленина и чист въздух ни поддържа психически силни и адаптивни към нашата среда.
2. Витамин D е витамина с една от най-критичните нужди за тялото ни, той ни помага по много начини – от плътността на костите до имунното здраве. Въпреки този факт, голям процент от българите имат дефицит на витамин D, което е притеснително. Един от най-добрите начини да повишите нивата на витамин D е пряката слънчева светлина, абсорбирана през кожата ви. Какъв по-добър начин да направите това от бягане по пътеките край Кайлъка, докато дишате чист въздух? Следващия път, когато бягате навън и грее слънце, просто помислете как природата ви дава животоподдържащо хранително вещество!
3. За да подобрим цялостната си физическа форма е необходимо желание и време. Хубавото обаче е че във всяка възраст има неща, които човек може да направи, за да подобри състоянието на тялото и мускулите си. В почти всяка система на земята, независимо дали човешкото тяло, обществото или вашата градина в задния двор, разнообразието създава повече устойчивост и сила. Бягането навън предлага повече разнообразие в сравнение с бягане на бягаща пътека или писта. Бягането на бягаща пътека ограничава броя на мускулите, които ангажирате в сравнение с бягането навън. Колкото повече бягате в природата, толкова пове помагате на тялото си да стане по-силно,по-устойчиво и развивате и по-добро чувство за баланс.
4. Знаете ли, че можете да подобрите здравето на коленете и гърба с бягането начън? Може да звучи невероятно, но е научен факт – проучване от The Journal of Bone and Joint Surgery, сравняващо 675 бегачи, заключава, че степента на артрит при маратонци е доста под средната. Как си обясняват това? Когато бягате по пътеки навън, вие бягате по по-меката повърхност , която е по-нежна към коленете, бедрата и гърба ви.
5. Да продължим с изследванията покачващи ползите от бягането навън? Мета-анализ от 2018 г., публикуван в British Journal of Sports Medicine, заключава, че участието в бягане е свързано съответно с 27%, 30% и 23% по-нисък риск от смъртност от всякакви причини, сърдечно-съдови заболявания и рак, в сравнение с липсата на бягане. Това е доста голяма разлика и сериозна причина да излизате навън поне веднъж седмично.
6. При изброяване на ползите от бягането няма как да не споменем депресията. Тя е една от неприятните за нашето поколение „нормални неща“ с които все повече хора се сблъскват. Бягането помага в борбата с депресията и това вероятно не е изненада за повечето от вас, тъй като всеки бегач, който чете това, би се съгласил, че бягането помага за поддържане стреса и тревожността в баланс. Бягането навън добавя още една полза от към физическото, но и към психично здраве. Когато бягате навън, вие вдишвате чист въздух, бягате, докато слънцето изгрява или залязва, може би усещайки вятъра в гърба си или хладина на ранна сутрин, а това действа терапевтично защото като хора, сме еволюирали дълго време в симбиотична връзка с природата. Бягането навън ви позволява да изследвате нови области и нови пътеки и да виждате, чувате, миришете и усещате нови неща. Вероятно минавате покрай хора и приковавате очи, може би дори се усмихвате. Този момент с други хора, особено докато сте сред природата, има много по-дълбоки умствени и физически ползи, отколкото човек вероятно осъзнава.
7. И накрая, но със сигурност не на последно място, всички ние се нуждаем от почивка от работа, социални медии и време пред екраните като цяло. Излизат все повече и повече проучвания, които доказват отрицателните ефекти върху психическото, физическото и емоционалното здраве от твърде многото време прекарано от нас пред екрана. Едно проучване сочи, че прекарването на твърде много време взирайки се в телефона или компютъра си създаваме множество отрицателни въздействия върху здравето, включително ADHD, депресия, липса на сън и/или тревожност. Не поглеждайки към телефона си за час и дишайки чист въздух в комбинация с движението на тялото сред природата със сигурност могат да помогнат за стопяването на стреса от деня.
Като цяло исакме да Ви подсетим, че за да можем да се радваме дълго време на хорат които обичаме, трябва да положим малко усилия да се погрижим за тялото си. Да станете сутрин и да завържете връзките на обувките си е науписуемо чувство на задоволство и сила на духа. Да изпитате чувство за постижение от извършването на пълна обиколка на пътеката около езерото е просто нещо което трябва да се изживее. Подсещаме Ви, че сдружението с нестопанска цел „5 км парк БГ“, 5kmrun създадено от няколко ентусиасти вече е и в Плевен и всеки уикенд можете да следите кога ще става тичането в парка Кайлъка. По този назин можете да споделите с нови хора или приятели това изживяване и да помогнете за насърчаването на една нова култура на мислене по отношение на бягането като част от здравословния ни начин на живот.