Плевенски актьори се преоткриват по време на майсторския клас по сценичен глас на Олга Поливикова

lightbluehotel2025

Специален гост на плевенския Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ е  актрисата Олга Поливикова, преподавател по сценична реч и директор на Руския драматичен театър във Вилнюс, информират от културния институт. В рамките на една седмица Поливикова провежда майсторски клас по сценичен глас. Това е първият проект, който се реализира от Международната театрална асоциация „7 плюс”, учредена през февруари в Плевен. В нея участват театри от Полша, Литва, Естония, Русия, Сърбия, Северна Македония и България. Новата формация има за цел всеки един от тези партньори да предаде знания и опит на останалите в някаква област, специфична и обогатена през годините в различните страни, както и да си съдействат за развитието на театралното изкуство.

„Този майсторски клас по сценичен глас в Плевен е първата наша обща  инициатива. „Много е вълнуващо и интересно да работя тук с артистите от плевенския Драматично-куклен театър, защото те много сериозно се отнасят към това, което аз им предлагам. Активно се включват и изпълняват задачите, поставени от мен. Това е полезно и за тях, и за мен. Ние се занимаваме с различни неща, свързани с човешкия глас, защото той e не само звукът, който излиза от нас. Това е и един вид освобождаване на тялото, на мислите и на въображението“, разказва Поливикова. Тя добави, че този майсторски клас е много важен, особено за актьори с голяма практика в театъра. Нужно е да освежат своите усещания, чувствителност и по някакъв начин да се освободят от щампата. „Сценичната реч днес, като тренинг, би могла да бъде в помощ на всеки актьор“, обяснява Поливикова и допълва: „Аз винаги казвам, че гласът е онази нишка, която свързва всичко физическо и духовно в човека.“

Гостенката споделя, че по време на майсторския клас всеки индивидуално преминава през това обучение, докато приеме нещата и преоткрие себе си. В това отношение плевенските актьори показват креативност, отбелязва още актрисата. „В майсторския клас първата задача е да се укрепи и освободи гласът, да се „разтворят“ неговите нюанси. Глобалното е отново да открием в себе си креативността и да почувстваме собствения си актьорски потенциал“, уточнява Поливикова, която вече 10 години преподава сценична реч. През това време тя изгражда собствен почерк в системата на преподаване, използва методите от руската „гласова“ школа, от системите на работа на Фиц Морис и на Кристин Лейт Глендън. Предлага различни способи, гласови и физически упражнения  за усъвършенстване на актьорските умения.

След Плевен, майсторски клас за сценичен глас ще бъде проведен и в други театри от Сдружението „7 плюс“.

lightbluehotel2025
villagrivitsa

ОСТАВИ КОМЕНТАР