Домоуправител – тема „Разходи за поддържане“

TOP NUTS

Неизменна част от бюджета на Етажната собственост са разходите за управление и поддържане на общите части. Под „разходи за управление и поддържане“ по смисъла на ЗУЕС се разбират разходите за консумативни материали, свързани с управлението, за възнаграждение на членовете на управителните и контролните органи и за касиера, както и за електрическа енергия, вода, отопление, почистване, абонаментно обслужване на асансьора и други разноски, необходими за управлението и поддържането на общите части на сградата.

Най- характерното за тези вноски, което ги отличава от тези за фонд „Ремонт и обновяване“, е, че техният размер е фиксиран. Докато разходите за ремонт се поемат от собствениците съобразно притежаваните от тях идеални части, дейностите по управление и поддържане на общите части (почистване, осветление и др.) ползват всички в сравнително еднаква степен. Поради това и ЗУЕС въвежда изискването вноските за управление и поддържане да се заплащат от всички живущи поравно (собственици, ползватели или обитатели и членовете на техните семейства), т.е. за всеки вноската е равна.

Тук липсва изискване за минимална вноска и същата се определя от реалните нужди на Етажната собственост, като няма пречка, когато средствата в касата не достигат, да се вземе решение за увеличаване размера на месечните вноски или за събиране на извънредни такива.

ЗУЕС не предвижда фонд за управление и поддържане, аналогичен на „Ремонт и обновяване“, но на практика във всяка Етажна собственост е създадена и се поддържа каса, със средствата от която се заплащат горепосочените дейности. За коректност спрямо ЗУЕС ще отбележа, че съгласно закона, разходите за управление и поддържане на общите части се поемат по равно от всички живущи в сградата. Тъй като обаче е трудно постоянно да се изчисляват разходите и да се събират от всеки припадащите му се части, на практика общото събрание определя месечни вноски, чрез които в касата се набавят необходимите средства.

Общото между изброените по- горе парични задължения е, че същите са постоянни и поради това са предвидими. В зависимост от конкретните нужди и наличните средства в касата на етажната собственост обаче, ОС може да вземе решение за извънредно набиране на парични средства (напр. за неотложен ремонт, за заплащане на непогасени задължения за ток, вода и др.). Решението на ОС поражда за собствениците/ ползвателите/ обитателите парични задължения, които имат инцидентен характер.  Това не е недопустимо от закона, а говори за лошо структуриран бюджет на етажната собственост или ниска събираемост на постоянните месечни вноски. Независимо от инцидентния им характер, тези парични задължения спадат към една от двете групи, посочени по- горе – за управление и поддържане или за фонд „Ремонт и обновяване”, поради което посоченото по- горе е напълно относимо и към тях.

kuker-bg.com
giftspro.bg

ОСТАВИ КОМЕНТАР