Плевен чества Съединението на България

elenskibalkandjii

„Всеки народ има в своята история паметни събития, желони, които маркират пътя й в хилядолетията напред и независимо от това колко е голяма, като територия, всяка държава има поводи за национална гордост. Такъв повод за нас е датата Шести септември. Съединението постига обединение на българите в географски, политически, нравствен и духовен смисъл, припомняйки славните събития отпреди 133 години.“ Това каза в словото си по повод Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия кметът на Община Плевен Георг Спартански.

Светлата дата в българската история беше чествана пред паметника на Четвърти пехотен полк в Градската градина. В ритуала участваха военнослужещи от Единния център за начална военна подготовка в Плевен. Десетки плевенчани сведоха глави пред предците ни, допринесли за обединението на Родината. Събитието уважиха депутати, областният управител, председателят на Общинския съвет в Плевен Мартин Митев, общински светници, представители на местната власт, общественици, ръководители на културни институти и други.

„Когато се обединяваме за едно, тотално се разцепваме по партийни, политически или икономически причини. Така, както в момента сме разделени на Северна и Южна България и южната част е три пъти по-мощна икономически и десет пъти по-качествена по отношение на инфраструктурата. Ето, това е новата задача на съвременна България, на национални и местни власти, на днешните политици – заедно с народа си да направим така, че да изчезне това икономическо неравенство. Хубавото тук е, че няма българска партия или коалиция, която да отрича тази остра необходимост, и първите стъпки в тази посока вече са направени.

Историята има своите уроци и не е достатъчно само да ги знаем, а трябва и да ги анализираме и не само това, но и да ги прилагаме. Не да се делим на партии, на обществени и професионални прослойки. Не само да казваме „ние сме най-умни“. Нека да начертаем общите ни приоритети за общото бъдеще на България. Пътищата към постигането могат да са различни, както са различни бреговете на една река, но е важна посоката на течението. Ако ние като народ следваме течението на една наша, българска река, тогава, уверявам ви, че това което е казал Стамболов, че Съединението прави силата, а тя ражда независимостта, ще се сбъдне и тогава всички ще гледат на нас с респект, уважение и признание за нашето национално, българско достойнство. Нека да помним какво ни завещаха нашите деди с акта на Съединението на България. Да живее България!“, каза още Спартански.

„Преди 133 години наскоро освободената от османско робство България смело заявява, че е готова да отстоява своята цялост. На шести септември 1885 година, въпреки волята на Великите сили и с ясната равносметка за дързостта и международния отзвук на този акт, България обединява своите разкъсани половина в едно цяло, в една държава, в една общо бъдеще”, каза областният управител Мирослав Петров. В словото си за празника той подчерта още, че Съединението е национална кауза на българския народ, която е отстоявана с респектираща решителност, за да се случи споделеното национално живеене на един изстрадал, но горд и непоколебим народ. „Нека никога не забравяме убедителния исторически урок, че съединението прави силата, за да пребъде България!”, призова Петров.

Пред паметника на Четвърти пехотен полк плевенски свещеници отслужиха панихида в памет на загиналите в Сръбско-българската война. С едноминутно мълчание и венци и цветя присъстващите изразиха своята почит към техния подвиг.

Информация: Община Плевен и Областна админисрация

parket1.com
TOP NUTS

ОСТАВИ КОМЕНТАР