Пламен Джуров: Добрите неща в музикалния живот на Плевен се дължат в голяма степен на диригента Георги Нотев

villagrivitsa

Концерт, посветен на големия български диригент Георги Нотев, ще изнесат Плевенската филхармония и Хор „Гена Димитрова“ утре, 7 декември, от 19 часа в зала „Емил Димитров“ на читалище „Съгласие“ в Плевен. От кончината на именития музикант се навършват 10 години. Той беше 30 години диригент на Плевенската филхармония. По този повод в пресклуба на БТА в Плевен пресконференция дадоха маестро Пламен Джуров, който ще дирижира оркестъра, младата цигуларка със стремителна световна кариера Лия Петрова, която е гост-солист, Ивайло Атанасов, който е бивш дългогодишен директор на Плевенската филхармония, и Августина Серафимова, представител на Плевенската филхармония.

„Честването беше замислено отдавна и съвсем естествено беше Пламен Джуров да бъде поканен за диригент, защото е плевенчанин. Освен това е ученик на майката на Георги Нотев – известната педагожка по пиано Мара Балсамова. Георги Нотев беше изискващ, но и даващ много от себе си. Спомените ми са прекрасни и няма нещо по-хубаво от това да припомним и на младите хора за такива творци. Независимо, че е роден в София, маестро Нотев е почетен гражданин на Плевен“, припомни Августина серафимова.

Пламен Джуров сподели, че българската културна памет е отчайващо къса. И добави, че ако минаваме през времето и дори нямаме възможност да се върнем назад, то тогава сме загубили много. По думите му добрите неща, съградени в плевенския музикален живот, се дължат в голяма степен на маестро Георги Нотев, когото определи като прецизен – понякога до досада. „Но музиката, и изобщо изкуството е в детайла. Той работеше с детайли и с много силна воля. Обаче няма ненаказано добро. Така се случи, че плевенското музикантство изживя едни от най-драматичните моменти на реформи и закриването на Плевенската опера „Христо Бръмбаров“. Оркестърът също преживя тежки моменти. Никой не предполагаше, че ще се изсипе такава лавина върху плевенското музикантство. Плевен винаги е раждал велики музиканти, особено певци. Най-големият музикален възход беше по времето на маестро Георги Нотев и най-големият разгром, който нанесоха държавни чиновници, беше пак по негово време. Той отнесе несправедливи критики – част от вината за всичко се прехвърли върху него. Но той никога не скъса с Плевен до край“, разказа спомени и даде оценки маестро Джуров, като добави, че е направил съдържателна програма за предстоящия концерт.

„Сега нашите оркестри са принудени да оцеляват. Плевенската филхармония се справя, като привлича поп музиката. Тя е принудена да оцелява, без да прави дълбинни компромиси с професионалната си същност. Видях една нова много перспективна линия. Видях как се организират Лауреатските дни „Катя Попова“ тази година, колко точна и прецизна е работата между Плевенската филхармония и Община Плевен – това много ме обнадежди. Беше като машина, на международно равнище. Това ме окрили да направя тази пълна програма. И да представя 2 неща – фрагменти от Реквиема на Моцарт, за да си спомним вокалното начало в лицето на Общински хор „Гена Димитрова“, с една сърцераздирателна музика. Хорът днес пя възторжено. Много неща биха могли да се правят с него, ако малко го увеличат като численост от Общината. Другото ми предложение за програмата беше Симфония в ре минор от Цезар Франк“, сподели маестро Джуров.

За цигуларката Лия Петрова, която ще е солистка в Концерта за цигулка No 5 от Моцарт, той каза, че тя е от най-бляскавите млади български изпълнители. „Тя е на това ниво, на което за нас е трудно да проследим международния й път. Свири с много известни оркестри, печели престижни международни конкурси. Преди 2 седмици направи един поразяващ концерт в зала „България“ в София. И аз се радвам, че вие ще усетите не само човешкия й чар, но и този на музикант. За нея се грижат много хора, а тя самата е като самурай – дойде за репетицията в Плевен днес с автобус, като е тръгнала в 7 часа сутринта. Аз се възхищавам на дисциплината и организираността й“, каза още Пламен Джуров. И изрази надежда, че Лия Петрова ще завладее и музикантите от оркестъра, и учениците от НУИ „Панайот Пипков“ в Плевен не само с лъчезарното си излъчване, но и с прецизността на всеки звук.

По думите на Джуров днес все по-трудно хората намират информация за европейското музикално наследство, към което и ние се числим. „А Европа е ядрото на световната цивилизация и една от най-силните й страни е изкуството. То покорява двете Америки, Северна Африка, Австралия, Далечния Изток и т.н. Планетата Земя все още черпи и се зарежда от европейското изкуство. И аз никак не мога да простя на чиновници и политици, които пропускат тази съществена страна и искат да превърнат всичко в търговия. Сегашните управляващи нямат нищо общо с бащите на Европейския съюз. Добродетел на Плевен е да формира свой собствен културен живот. Крайно време е да се опише музикалната му история след Освобождението през 1877 г. Защото и Плевенска филхармония е тръгнала от възторжени плевенчани“, добави Джуров.

Ивайло Атанасов благодаря на Пламен Джуров, че е част от този концерт и също подчерта, че безпаметността на българите е уникална и ги смачква. Специалната участничка в концерта – цигулката Лия Петрова, сподели, че за втори път ще свири на плевенска сцена. Предходното й участие беше преди 2 години във финалния концерт на Лауреатски дни „Катя Попова“. С Плевенската филхармония ще свири за пръв път. „Радвам се да съм в Плевен отново. Ще изпълня като солист един от най-веселите и дълбоки концерти на Моцарт, които съм свирила, и това ще е контраст с трагедията, която ще се случи преди и след това в концерта. Хубавото е, че имаме достатъчно време за репетиции с оркестъра – това е истински лукс. С всяка изминала минута се слушаме все повече, усещаме се все повече, създава се връзка. Репетициите са важни, защото в крайна сметка музиката е вид общуване и колкото повече го правим, толкова по-близки се чувстаме. До утрешния концерт ще бъдем едно цяло с Плевенска филхармония“, сподели впечатления Лия Петрова. И добави, че се радва, че част от тази инициатива, въпреки че не е познавала Георги Нотев, защото за младите музиканти е важно да се гордеят постиженията на хората, посветили се преди тях на музиката и които са били смели.

След концерта в Плевен Лия Петрова заминава за концерти в Париж и Шейцария, а на 18 януари 2019 г с оркестъра на БНР и маестро Джуров ще свири в зала „България“ в София.

logiscool-pleven
logiscool-pleven

ОСТАВИ КОМЕНТАР