Действието на реално таксуване с тол такса да бъде отложено до постигане на сигурност, че Електронната система е в пълна готовност, предава vesti.bg.
Това решиха днес депутатите с промени в Закона за пътищата, приети на първо четене с 106 гласа „за” и 43 – „против”.
Предвижда се Народното събрание да отложи таксуването с тол такса до вземане на решение на Министерски съвет, с което се потвърждава тази готовност за техническо опериране, като се постави максимален срок, след изтичане на който, независимо дали е взето такова решение, да се осигури въвеждането на смесената система.
Предлага се този срок да бъде 1 март 2020 г. Идеята е от тази дата да се стартира тол таксуването на пътните превозни средства с обща допустима техническа маса над 3,5 тона.
До датата на обнародването на това решение на Министерски съвет – 29 февруари 2020 г. пътните превозни средства с обща допустима техническа маса над 3,5 тона ще продължат да заплащат винетна такса.
Със законопроекта също така се премахва задължението Агенция пътна инфраструктура да организира разпространението на бордови устройства и директно отчитане на ползвателите на платената пътна мрежа. Тези дейности ще бъдат изцяло прехвърлени върху търговците.
Междувременно националният доставчик на електронни винетки „Телетол” сезира Европейската комисия и Прокуратурата за злоупотреба с власт, престъпление по служба, съмнения за корупция от страна на АПИ и Министерството на регионалното развитие, съобщиха от компанията.
Стартирана е и процедура в Европейската комисия по установяване дали има нарушения на българската държава в прилагането на европейското право. Доставчикът поиска от прокуратурата да започне разследване срещу председателя на пътната агенция Георги Терзийски и директора на Националното Тол управление Олег Асенов за действия, които умишлено облагодетелстват трети страни и нарушават правата на гражданите и потребители на електронни винетки. На прокуратурата е предаден доклад с информация и документи в подкрепа на тези твърдения.