Общински съвет – Плевен отхвърли предложението за закриване на училище „Васил Левски“

TOP NUTS

Общинският съвет на Плевен не прие предложенията, внесени от кмета Георг Спартански за закриване на двете плевенски училища – ОУ „Васил Левски“ и ОУ „Никола Й. Вапцаров“. Съветниците гласуваха отлагане на дебатите за следващо заседание и възложиха на кмета в срок до 15 март 2017 г. да внесе в Общинския съвет цялостна концепция за оптимизация на общинската образователна инфраструктура, включваща анализ на съществуващата мрежа, мерки за оздравяване и преструктуриране на училищата с посочени съответни срокове и необходимия за това финансов ресурс.
За решението, взето от Общински съвет – Плевен информира неговият председател Мартин Митев на пресконференция в Пресклуба на БТА. Пред медиите той отново заяви и личната си позиция против закриването на двете учебни заведения, като посочи и мотивите си за това.
„Дебатът на сесията и по двете предложения бе тежък и продължи с часове. В началото изслушахме кмета като вносител, който представи своите мотиви защо прави това предложение. В залата присъстваха представители и на ОУ „Васил Левски“, заедно с г-жа Таня Тонева – директор на училището. Помолих г-жа Тонева да представи и нейните аргументи, които са в защита на училището, за да може да имаме и двете страни. В началото на дебата първи изразих становището си, а то накратко е, че съм против закриването на тези две училища в Плевен по този начин. Не може да бъде взето решение на база на предложение, което е писано на крак и за мен не е добре мотивирано. В това предложение има само една финансовата обосновка. Липсва анализ на състоянието в момента, няма оценка на риска от тези действия, с две думи – доста постно. Това предложение не дава необходимата информация, за да се вземе едно такова важно решение“, категоричен бе Мартин Митев.
Председателят на ОбС- Плевен посочи и друга причина, поради която е против предложенията за закриване на двете училища в Плевен: „Закриването е крайна мярка. Когато има някакъв проблем, не можеш идентифицирайки проблема, веднага да приложиш най-тежката и крайна мярка. Смятам, че на този етап не са изчерпани всички възможни управленски решения“, каза Митев. Той не отрече, че в даден момент може да се стигне и до крайна мярка, но директното й прилагане е неработещо решение и не е добре.
Мартин Митев заяви още, че няма да коментира слуховете, съпътстващи предложението за закриване на ОУ „Васил Левски“, нито емоциите, вложени в този дебат от двете страни – кмет и директор на училище. Той не отрече, че има емоционален момент в едно такова решение и посочи, че работата на Общинския съвет е не да се подава на емоции, а да вземе в крайна сметка правилното решение. “В никакъв случай не си затваряме очите и за демографските проблеми, които се наблюдават като цяло в страната. Смятам обаче, че стъпвайки на тази демографска тенденция, трябва да се направи анализ на мрежата от учебни заведения за община Плевен, къде какво образование се дава, да се огледат всички аспекти. Нека съответните специалисти седнат и направят този анализ. Тогава ние ще можем да вземем обосновано и информирано решение. Не може решение за закриване на училище да се пречупва единствено и само през призмата на финансирането. Затова предложих този проект за решение, който бе гласуван и от колегите“, коментира Мартин Митев. И заключи: „Да, трябва да има преструктуриране на образователната инфраструктура, но само по ясни критерии, с ясни правила и ясна цел. При представяне на цялостна концепция за оптимизация на общинската образователна инфраструктура.“

lightbluehotel2025
lightbluehotel2025

ОСТАВИ КОМЕНТАР