Новооткритите случаи на захарен диабет в Плевен са 13, 8 на хиляда, като 1,9 на хиляда са диабет Тип 1, а 11, 4 на хиляда са диабет Тип 2, сочи актуална статистика на Клиниката по ендокринология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски” с началник доц. д-р Катя Тодорова.
Числата за страната сочат, че 316 000 българи са с поставена диагноза диабет. Още 204 00 имат диабет, но не знаят за това и следователно не вземат необходимите мерки. 377 000 души пък са с преддиабет, който може да прогресира до клиничен диабет, ако не се диагностицира и лекува своевременно. Тревожен факт е, че честотата на диабета при деца у нас се увеличава.
По повод Световния ден за борбата с диабета – 14 ноември, Клиниката по ендокринология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски” в Плевен организира за шести пореден път „Дни на открити врати”. Кампанията се осъществява с подкрепата на Асоциация „Диабет“ – Плевен. В дните 9, 10 и 13 ноември бяха проведени безплатни измервания на кръвна захар, гликиран хемоглобин, холестерол и триглицериди, телесно тегло и обиколка на талията на болните със захарен диабет и бяха осъществени индивидуални консултации на пациентите с лош метаболитен контрол за нормализиране на кръвната захар, проведени от лекар в Клиниката.
Изследвани са общо 32-ма пациента със захарен диабет – Тип1 и Тип 2, които са на лечение с инсулин. Резултатите показаха, че 70% от тях имат лош метаболитен контрол. Този резултат е критичен и въпреки, че изследваната бройка е малка и не е репрезентативна, тя е отражение на състоянието на медицинските и здравни грижи към лицата със захарен диабет. Това е най-лошият резултат в сравнение с резултатите от кампанията в предходните пет години, коментират организаторите на кампанията.
Диабетът носи повишен риск от възникване на остри или хронични усложнения, повишен риск от появата на остри сърдечно-съдови инциденти, като инсулт, инфаркт и др., като засегнатите са най-често са лицата в трудоспособна възраст, припомнят лекари. Целта на инициатива в Плевен е да допринесе за повишаване на качеството на лечение на диабетноболните и своевременно да бъдат диагностицирани и отстранени факторите, които водят до усложнения и свързаната с тях съпътстваща сърдечно-съдова заболеваемост.