Според действащата Наредба за безопасна експлоатация и технически надзор на асансьорите, подемниците без предпазен щит ще бъдат спрени от употреба още в първия ден на 2024 година. Срокът за поставянето на платформата под кабината, осигуряваща безопасността на пътниците, изтича на 31 декември 2023 г. Предпазният щит или удължаване на кабината се изисква от европейска директива, транспонирана в българското законодателство, а несъобразяването с тези изисквания ще бъдат наказвани с глоби, вариращи между 100 и 2000 лева. Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще има грижата за това и ще започне щателни проверки още от януари 2024г.
Средната цена на щита и поставянето му е 350 лева, но цената може да варира в различен диапазон в зависимост от таксуването на поддържащата асансьора фирма или техник.
Защо е необходим щит?
Щитът предпазва хората от падане в шахтата при засядане на асансьора между етажите, когато пътникът реши да излезе от кабинката и скочи на стълбищната площадка.
Тази мярка е част от десетте предложения за повишаване на безопасността на асансьорите, съгласно европейски стандарт БДС EN 81-80:2003, приет и в България и е провокирана от все по-честите аварии на асансьорите и инцидентите при опит за самоизваждане от страна на засегантите лица.
За съжаление по данни на Българската асансьорна асоциация 70-80% от жилищните асансьори ( приблизително 90 000 опасни асансьора) са опасни и част от тях отдавна е трябвало да бъдат спрени от експлоатация.
Щитовете ще трябва да бъдат монтирани под всички асансьори, които са въведени в експлоатация преди 2014 г., когато са приети промените в текста на Наредбата, с които се задължават всички новомонтирани асансьори да имат такова предпазно съоръжение.
Друг важен пропуск при асансьорите в жилищни сгради в България е липсата на втора врата на кабинката на асансьора. Поставянето й би било възможно с проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост, което асоциацията е предложила.