Министър Горанов подкрепи отпадането на ДДС за дарени храни, ако няма злоупотреби

giftspro.bg

Напълно възможно е догодина да има механизъм за освобождаване от ДДС на даренията на храни. Това обяви министърът на финансите Владислав Горанов след среща с омбудсмана Мая Манолова и представители на хранителния бранш. Той обаче подчерта, че това може да се случи единствено, ако се създаде такъв механизъм, който да не позволява злоупотреби.

Позицията на Горанов дойде точно месец след като националният омбудсман, представители на браншовите организации от хранителната промишленост и на хранителните вериги, както и Българският червен кръст обявиха началото на кампания под наслов „Всеки ден – Великден“ и отправиха предложение до финансовия министър за освобождаването на дарените храни от Данък добавена стойност от 1 януари 2017 година. Тогава всички представители на институциите, които подкрепят инициативата, подписаха официално писмото до финансовия министър Горанов и изразиха готовност да участват с работна група за изготвянето на текстовете в проектозакона, за да може премахването на ДДС за храните да бъде заложено в бюджета за следващата година. Финансовият министър потвърди, че това е напълно възможно и ако не се допускат злоупотреби, ефектът за хазната не би бил непоносим.

Той отбеляза, че в момента има сгрешен стимул за производителите и търговците на хранителни продукти, който се изразява в това, че при бракуване не се начислява Данък добавена стойност, а при даряване се дължи. По думите на финансовия министър е необходимо да се направи „дизайн“ на схемата за дарения и така да се конкретизират бенефициентите, че да няма възможност процентът, който ще се реши да бъде освободен от ДДС при дарения, да се превръща в скрита търговска дейност за производителите и търговците на храни. Според него има начин такъв механизъм да бъде направен.

Министър Горанов подчерта, че ако се допусне съвсем свободно дарение да се извършва от търговец към търговец или въобще в търговския оборот да няма ограничения, е възможно да се реализира притеснителната хипотеза зад даренията да се крият търговски сделки, освободени от ДДС. Той постави срок до 30 юли на омбудсмана и хранителния бранш, в който трябва да са готови с текстовете, свързани с отпадането на ДДС за дарени храни.

Манолова от своя страна увери, че те вече имат концепцията за тях и поемат ангажимент заедно с Министерството на земеделието и производителите на храни да поработят до края на месец юли по текстовете и да ги представят на финансовото министерство, за да могат с техните експерти да ги включат в бюджетната процедура. Тя допълни, че е оптимист за реализирането на каузата, тъй като тя е добра, зад нея стоят много хора и организации и среща подкрепата на човека, от който зависи нейното реализиране.

giftspro.bg
villagrivitsa

ОСТАВИ КОМЕНТАР